W podróży do Karpacza

Browse By

Karpacz to jedna z najbardziej atrakcyjnych górskich miejscowości, leżących w województwie dolnośląskim w Karkonoszach. Pomimo dużej liczby obiektów świadczących usługi dla turystów, nadal zachował kameralną atmosferę. Karpacz dysponuje ok. 13 tysiącami miejsc noclegowych, przy czym stali mieszkańcy to tylko 5 tysięcy. Baza noclegowa jest bardzo szeroka, od ogromnych hoteli po kwatery prywatne. Dlatego każdy turysta powinien znaleźć tu coś dla siebie.

Ta urocza miejscowość turystyczna jest tak samo popularna zimą jak i latem. Istnieje tu wiele szlaków turystycznych, w tym także kilka prowadzących na Śnieżkę – najwyższy szczyt Karkonoszy. Żeby skorzystać ze wszystkich atrakcji oferowanych przez Karpacz, trzeba tu spędzić co najmniej kilka dni.

Najbardziej charakterystycznym obiektem Karpacza Górnego jest drewniana świątynia Wang. Bogata w ornamenty i fragmenty pisma runicznego, budzi skojarzenia z łodziami wikingów. Została wybudowana przez Normanów pod koniec XII wieku w norweskim Vang. W 1842 roku kościół został rozebrany i przez Szczecin oraz Berlin trafił do Karkonoszy. Pierwotnie miał stanąć w Berlinie na Pawiej wyspie, ale za sprawą zaprzyjaźnionej z królem hrabiny z Bukowca trafił na Śląsk. Od 1844 roku służy parafii ewangelicko-augsburskiej i jest najstarszym drewnianym obiektem sakralnym w Polsce.

Po drodze do świątyni z pewnością natkniemy się na liczne stoiska z pamiątkami. Charakterystyczne dla tego regionu są drewniane figurki Ducha gór, szlifowane szkło czy ceramika z Bolesławca. Kupić można również sery, które bardziej kojarzone są z Podhalem. Dawniej poza figurkami Ducha gór z kory i mchu turyści przywozili z Karpacza korzeń mandragory. Były to nie tylko pamiątki ale i amulety mające odgonić złe moce. W specjalnych pudełkach z drewna kosodrzewiny sprzedawano również karkonoskie kamienie porośnięte glonem. Fiołkowy kamień o nazwie Trentopohlia iolitus wydzielał zapach kwiatów fiołka. Niektórzy kupowali też wyroby z kamieni szlachetnych, a także wyroby miejscowych hut szkła.

W roku 1869 profesor Emanuel Hermann wymyślił kartkę pocztową, a już w maju 1872 roku działała stacja pocztowa na Śnieżce. Rok później można stąd było wysłać jedną z pierwszych widokówek na świecie (kartkę z najwyższym szczytem Karkonoszy).

Jednak z pewnością najbardziej rozpoznawanym symbolem całego regionu jest Śnieżka (1602 m n.p.m.). Najwyższa góra Śląska i Czech (doskonały punkt widokowy) jest główną atrakcją Karpacza i okolic.
W słoneczny dzień na szczyt dociera nawet 3000 osób, głównie z Polski, Czech i Niemiec. Na szczycie znajduje się barokowa kapliczka św. Wawrzyńca. Budowa kapliczki rozpoczęła się w 1655 roku, wewnątrz ustawiono skromny ołtarzyk, a od roku 1807 odbywały się tu regularne nabożeństwa. Pielgrzymki z czasem przekształciły się w wędrówki turystyczne, a kapliczka stała się malutkim schroniskiem. Obecnie
w kapliczce znajduje się granitowy ołtarz i figurki św. Wawrzyńca, św. Wojciecha oraz Matki Boskiej. Jest to miejsce spotkań ludzi gór, 10 sierpnia każdego roku obchodzone jet tu święto przewodników sudeckich. Poza kapliczką na szczycie znajduje się jeszcze obiekt o dość oryginalnej budowie. Jest to funkcjonujące od 1976 roku Obserwatorium Metrologiczne, w którym obejrzeć można przyrządy pomiarowe i fotografie. Dodatkowo z tarasu widokowego można podziwiać panoramę Karkonoszy (widoczność sięga nawet 200 metrów). Obserwatorium na śnieżce jest miejscem, które koniecznie należy zwiedzić.

Po wyczerpującej wędrowce na szczyt apetyty rosną i koniecznie trzeba coś przekąsić. Baza obiektów gastronomicznych w Karpaczu jest bardzo szeroka. Od bardziej lokalnych potraw typu pieczone żeberka, placki ziemniaczane, żurek itp. po popularne „fast foody”. Dodatkowo co roku w lipcu odbywa się tu Festiwal Smaków w ramach festiwalu Ducha Gór. Poza możliwością skosztowania regionalnych produktów, dodatkową atrakcją jest konkurs „Skarby ducha gór”. Najlepszą potrawę i kuchnię „Liczyrzepy” ocenia jury, ponadto odbywa się pojedynek szefów kuchni restauracji należących do Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska. Po takiej uczcie smakowej nie pozostaje nic innego jak ponownie wyruszyć na szlak.

Poza Śnieżką warto jeszcze wspomnieć o innych charakterystycznych walorach przyrodniczych Karpacza i okolic. Atrakcją dla amatorów wspinaczek skałkowych są położone w dzielnicy Wilcza Poręba, Krucze skały. Wysokość urwiska skalnego dochodzi tu do niemal 30 metrów. Krucze skały to także dobry punkt widokowy, z którego widać Dolinę Kamienną i Góry Izerskie. Według legendy skały nazwę swą zawdzięczają krukom, które się tam spotykały i opowiadały sobie historie z Karkonoszy.

Przy czerwonym głównym szlaku tzw. przyjaźni polsko – czeskiej, niedaleko krawędzi kotła Wielkiego Stawu położony jest natomiast Słonecznik. Jest to granitowa grupa skalna wznosząca się na 12,5 m. Skałki Słonecznika są też doskonale widoczne z Kotliny Jeleniogórskiej. Nazwa Słonecznik nawiązuje do dawnej funkcji skałki, kiedy pełniła rolę zegara dla mieszkańców (w południe słońce stało nad skałką).

Największa grupa skalna w Karkonoszach to Pielgrzymy. Położone są na północnym zboczu Smogorni (szczyt na gł. grani Karkonoszy w Polsce) przy żółtym i zielonym szlaku. Z daleka skałki przypominają wędrowców, stąd nazwa Pielgrzymy. Najłatwiej dojść do nich z Karpacza Górnego, od świątyni Wang, niebieskim szlakiem do Polany, a dalej żółtym.

Najwyższy dwuwierzchołkowy szczyt Pogórza Karkonoskiego z okazałymi granitowymi skałami to Czoło. W XVII wieku skałka była miejscem tajnych spotkań religijnych protestantów śląskich, stąd jej dawna nazwa „Leśny Zbór”. Dzięki liczny wyrębom jest doskonałym punktem widokowym.

Należy wspomnieć również o znajdującym się po wschodniej stronie Śnieżki Czarnym Grzbiecie, którego punktem kulminacyjnym jest Czarna Kopa. Długość grzbietu to 3 km. Według legendy zakopane są tam zaginione skarby. W dawnych czasach funkcjonowały tu liczne kopalnie, gdzie wydobywano miedź, ołów
i złoto.

Warto również zwrócić uwagę na powstały przy czerwonym szlaku turystycznym w Kotle Łomniczki, Symboliczny cmentarz ofiar gór. W 1985 roku postawiono tu krzyż z napisem „ofiarom gór”, rok później uroczyście otwarto cmentarzyk. Na cmentarzu znajdują się tablice z napisem „żyli w górach w górach pozostali” i nazwiskami osób związanych z Karkonoszami, którzy zginęli tragicznie w górach.

Będąc w Karpaczu zajrzeć można również nad Dziki wodospad, powstały wskutek spiętrzenia wód zaporą Łomnicy. Położony blisko dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Kopę.

Najwięcej turystów przyjeżdża jednak do Karpacza w ramach „zimowego szaleństwa”. W różnych częściach miasta znajdują się mniejsze stoki jak „Karpatka-Ski-Panorama”, „Kolorowa” czy „Relaks” jednak główny kompleks narciarski ulokował się poniżej Kopy. Stoki obejmują łącznie prawie 7 km tras o różnych stopniach trudności.

W Karpaczu Górnym, w rejonie Przełęczy pod Czołem dostępne są również dwie trasy dla amatorów nart biegowych. Jedna z nich to 2,5-kilometrowa pętla, zaś druga to górna Droga Chomontowa, która urywa się wraz z dotarciem do lasu gdzie znajdują się granice administracyjne Karpacza. Powrót przebiega już łagodną trasą
z pięknymi widokami na Borowice i całą Kotlinę Jeleniogórską.

Poza walorami przyrodniczymi Karpacz posiada jeszcze inne skarby i atrakcje. Jadąc samochodem od strony Karpacza Górnego ulicą Strażacką, mamy okazję na chwilę zerwać z siłą grawitacji. Na kilkusetmetrowym odcinku pojazdy z wyłączonym silnikiem czy butelki z wodą samodzielnie toczą się ulicą pod górę. Należy tylko pamiętać by nie zaciągać hamulca ręcznego, gdyż może to udaremnić wykonanie eksperymentu.

Doskonałym miejscem dla wszystkich fanów magii są z pewnością Karkonoskie Tajemnice. Odwiedzający mają możliwość poznania wspaniałych historii i legend związanych z Karkonoszami. Dzięki interaktywnej ekspozycji stajemy się częścią tajemniczego i magicznego świata. Siedziba Ducha Gór to jedna z największych atrakcji w Karpaczu dla całych rodzin.

Inne atrakcje warte wymienienia to z pewnością: Muzeum Sportu i Turystyki, Western City, Miejskie Muzeum Zabawek, Park Bajek, Interaktywna wystawa modeli z klocków lego, Dom Lalki Adoptowanej czy Dom ostatniego Laboranta. Spacerując po centrum Karpacza przy Urzędzie Miejskim warto jeszcze spojrzeć pod nogi. Na „Skwerze Śladów Zdobywców” odlane są w brązie ślady stóp polskich himalaistów.

Karpacz posiada jeszcze jeden skarb, a w zasadzie Skarbiec Ducha Gór – Galerię Produktu lokalnego. Można tam obejrzeć i kupić lokalne produkty rękodzielnicze, artystyczne i kulinarne. Są to: bransoletki z haftem zachełmiańskim, drewniane Anioły Staroskrzydłe, ceramika, grafiki, obrazy, biżuteria, wyroby z lnu,busy karkonoskie, woreczki zapachowe, ręcznie zdobione pierniki i inne tradycyjne przetwory. Galeria posiada europejski certyfikat Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska.

Karpacz to wyjątkowo urokliwe górskie miasteczko gdzie można aktywnie spędzić czas i doznać wielu niezapomnianych wrażeń. Jest to wymarzone miejsce zarówno do wypoczynku, relaksu jaki i do uprawiania różnych form sportu i rekreacji. Każdy kto zawita w Karpaczu znajdzie tu moc atrakcji i nie zmarnuje tu ani chwili swego cennego czasu.

Praktyczne porady/informacje:

  • Obecnie nie ma możliwości dojazdu pociągiem do samego Karpacza. PKP kursuje kilka razy dziennie do Jeleniej Góry. Stamtąd można przesiąść się na autobus lub bus do Karpacza.

  • Wystarczy wykupić nocleg przynajmniej na dwie doby w którymś z obiektów prowadzących działalność gospodarczą na terenie Karpacza i uiścić opłatę klimatyczną a otrzyma się BEZPŁATNIE Karkonoską Kartę Rabatową (KKR).

  • Opłaty za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego to: bilet 1-dniowy: normalny 6 zł, ulgowy 3 zł, 3- dniowy: normalny 15 zł, ulgowy 7,50 zł, 1- dniowy dla uczestników grupy z przewodnikiem górskim sudeckim: normalny 4 zł, ulgowy 2 zł .

  • Dwa razy w roku wydawany jest bezpłatny Informator Turystyczny, który można pobrać w Informacji Turystycznej w Karpaczu, w biurach podróży, obiektach noclegowych, Urzędzie Miejskim itp.

 Galeria zdjęć z wyprawy do Karpacza zobacz galerie zdjęć klikając w obrazek powyżej

Zostaw Ocenę
W podróży do Karpacza
5 (100%) 1 oceny

Wybierz język: ArabicChinese (Simplified)EnglishFrenchGermanPolishPortugueseRussianSpanish

W podróży do Karpacza

czas czytania: 7 min
0