Ryzykowne pamiątki. Czego nie można przywozić z wakacji.

Browse By

Poza wspaniałymi wspomnieniami i pięknymi zdjęciami, przywozimy z wakacji często sporą ilość souvenirów. W tym celu odwiedzamy lokalne targi czy bazary i zazwyczaj za namową nachalnych sprzedawców, naganiaczy kupujemy pamiątki bez zastanowienia. Kupujemy w pośpiechu i nie zastanawiamy się nad tym, że pamiątka z egzotycznych wakacji może wpędzić nas w kłopoty. Większość turystów zdaje sobie sprawę z surowych kar wynikających z próby przewożenia broni czy narkotyków. Jednak przewóz wielu popularnych pamiątek może okazać się niebezpieczna i grozić wysokimi karami.

Mała figurka z kości słoniowej ma nam przypominać cudowne ciepłe wakacje w Afryce, jednak może się zdarzyć, że będzie przypominać tylko koszmar z odprawy celnej. Przewóz okazów chronionych lub wykonanych z nich przedmiotów jest przestępstwem i grozi za nie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Polscy celnicy najczęściej konfiskują pamiątkę w postaci rafy koralowej, z pewnością niejednemu polskiemu turyście pozostawiła smutne wspomnienia z wakacji. Czy warto ryzykować, przecież koralowiec po kilku dniach i tak straci wszystkie kolory i stanie się tylko wapiennym szkieletem. Celnicy często też zabezpieczają muszle skrzydelnika olbrzymiego. Jest to ślimak o okazałej różowo – perłowej muszli, z której przy wielkim szczęściu wydobyć można wspaniałą różową perłę. Mięso skrzydelnika na Karaibach uważane jest za afrodyzjak, a muszle wykorzystuje się, jako rogi sygnałowe w żegludze i ceremoniach plemiennych. Zanim Indianie mieszkający na Karaibach poznali żelazo to właśnie z muszli skrzydelnika wykonywali ostrza, noże i siekiery.

W wielu krajach Afryki, szczególnie północnej kwitnie nielegalny handel towarami, do których produkcji wykorzystuje się zagrożone wyginięciem zwierzęta czy rośliny. Na całym świecie od lat prowadzi się kampanie na rzecz ratowania zagrożonych gatunków fauny i flory.  Konwencja Waszyngtońska (CITES) objęła ochroną prawną ponad 30 000 zagrożonych gatunków. Konwencję podpisała większość państw świata, w tym także Polska. Handel takimi wyrobami, a także niektórymi gatunkami żywych zwierząt jest przestępstwem. Dlatego zanim wybierzemy się na bazar powinniśmy zapoznać się z obowiązującymi przepisami.

Jeśli nie mamy pewności, że towar, który chcemy kupić pochodzi z legalnego źródła, zdecydowanie powinniśmy powstrzymać się od zakupu. W przypadku naruszenia przepisów nie tylko sprzedawca, ale i kupujący może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Na jakie pamiątki zwracać szczególną uwagę? Na pewno powinniśmy mieć zwiększoną czujność przy wyrobach galanteryjnych, takich jak torebki, paski i portfele. Zakazany jest handel wyrobami ze skór: krokodyli, dzikich kotów, zebr i niektórych węży. Pod ścisła ochroną znajdują się hipopotamy, oryksy, niektóre gatunki gazeli i wiele gatunków małp. Absolutnie nie powinno się kupować żywych zwierząt, a jeśli już się na to zdecydujemy musimy to zgłosić odpowiednim służbom celnym i weterynaryjnym.

Dlatego planując wakacje i zakup egzotycznych pamiątek pamiętajmy, że z następujących regionów nie należy przywozić bez zezwolenia:

 • Z regionu Morza Śródziemnego:
  – muszli skrzydelnika olbrzymiego i wyrobów z koralowców;
  – koników morskich;
  – wyrobów ze skorup żółwi (np. okulary lub grzebienie);
  – kości słoniowej.
 • Z Afryki:
  – wyrobów z kości słoniowej;
  – wyrobów ze skór krokodyli i węży dusicieli;
  – rogów nosorożców i wyrobów z nich wykonanych;
  – sukulentów;
  – koralowców;
  – muszli przydaczni;
  – wyrobów ze skorup żółwi morskich;
  – żywych gadów i ptaków;
  – skór zebr, dzikich kotów i antylop.
 • Z Azji:
  – wyrobów z kości słoniowej;
  – wyrobów ze skorup żółwi morskich;
  – muszli przydaczni;
  – wyrobów ze skóry krokodyli i węży;
  – koralowców;
  – motyli (Malezja);
  – żywych i spreparowanych ptaków;
  – storczyków (Tajlandia);
  – produktów tradycyjnej medycyny chińskiej (zawierających części tygrysa, róg nosorożca, wyciągi z woreczków żółciowych niedźwiedzia lub piżmo);
  – kości hipopotamów;
  – wyrobów (np. szali) z wełny z antylopy tybetańskiej Chiru; szale szahtusz zrobione są z tej nielegalnej, bardzo delikatnej tkaniny, dla której zabija się tybetańskie antylopy Chiru.
 • Z Ameryki Północnej:
  – produktów ze skór krokodyli;
  – żywych gadów;
  – produktów ze skór i kości ssaków morskich (walenie, morsy);
  – piór dzikich ptaków;
  – muszli przydaczni;
  – wyrobów z niedźwiedzich skór i kości.
 • Z Ameryki Południowej:
  – żywych papug;
  – pamiątek wykonanych z piór dzikich ptaków;
  – produktów ze skór krokodyli;
  – produktów wykonanych ze skorup żółwi morskich (np. instrumenty muzyczne, okulary);
  – pająków ptaszników;
  – kaktusów i storczyków;
  – muszli przydaczni i ślimaków (skrzydelnik olbrzymi);
  – biżuterii i innych wyrobów z koralowców.
 • Z Australii:
  – muszli przydaczni i ślimaków;
  – okazów dzikiej fauny;
  – koralowców.

Podobnie jak przywożąc pamiątki z wakacji musimy znać polskie prawo, równie ważna jest znajomość przepisów państw, do których jedziemy. Czasem mogą to być dla nas zaskakujące przepisy, dlatego przed wyjazdem zawsze warto dowiedzieć się, co w danym kraju nie jest tolerowane. Do niektórych państw muzułmańskich nie wwieziemy na przykład kabanosów (wieprzowina jest haram, czyli zakazana), alkoholu, Biblii czy świętych figurek. Warto pamiętać też o zakazie wwożenia materiałów pornograficznych, za takowe mogą w konserwatywnych państwach zostać uznane również zwykłe kolorowe czasopisma, np. z reklamami bielizny. Do Singapuru nie wolno wwozić sztucznych ogni, zapalniczek w kształcie pistoletów, ani gum do żucia. Bardzo surowo może być też potraktowane przewożenie nawet tak zwanych lekkich narkotyków przez granice niektórych państw azjatyckich czy południowo-amerykańskich. W Tajlandii może się to skończyć dożywotnim więzieniem.

Zatem co można bezpiecznie przywieźć z wakacji? Na terenie Unii Europejskiej jest możliwość przewiezienia bez wymaganych żadnych dokumentów takich okazów jak:

 • kawior z ryb jesiotrokształtnych – do 125 g na osobę w opakowaniu indywidualnie oznakowanym (jednorazowa banderola);
 • „pałeczki deszczowe” – instrument muzyczny wykonany z prostego kawałka wysuszonej łodygi kaktusa – do 3 szt. na osobę;
 • przetworzone okazy krokodylowych, czyli torebki, buty, paski itp. wyroby – do 4 szt. na osobę (odstępstwo to nie jest stosowane w przypadku przywozu okazów z aneksu „A” Konwencji Waszyngtońskiej oraz mięsa i trofeów myśliwskich);
 • muszle skrzydelnika olbrzymiego – do 3 szt. na osobę; pławikoniki – do 4 martwych okazów na osobę; muszle przydaczni – do 3 okazów na osobę, łącznie nie więcej niż 3 kg. Jako okaz należy rozumieć 3 połówki niepasujące do siebie (połówki z 3 różnych osobników) lub całe muszle składające się z 2 pasujących połówek (do 3 szt. całych muszli).

Pełną informację dotyczącą norm ilościowych, pozwoleń oraz przedmiotów, których nie wolno przywozić do kraju, można znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska lub na stronach Izb Celnych.

 

 

Zostaw Ocenę
Ryzykowne pamiątki. Czego nie można przywozić z wakacji.
5 (100%) 1 oceny

Wybierz język: ArabicChinese (Simplified)EnglishFrenchGermanPolishPortugueseRussianSpanish

Ryzykowne pamiątki. Czego nie można przywozić z wakacji.

czas czytania: 5 min
0