Browse By

Propozycje Tras Wycieczkowych

 

AKADEMIA PANA KLEKSA W NIEBOROWIE

Poprzez zabawę zapoznamy dzieci z fabułą bajki Jana Brzechwy. Będziemy wspólnie rysować, śpiewać, oglądać fragmenty filmu. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję uczestniczyć w niezwykłych lekcjach, które różnią się od tradycyjnych zajęć w szkole m.in. poznają kleksografię, przędzenie liter oraz nauczą się leczyć chore sprzęty. W 1983 r. Pałac oraz Ogród w Nieborowie stały się plenerem filmowym dla ekranizacji bajki Jana Brzechwy.

ŚLADAMI PANA SAMOCHODZIKA – PRZYSTANEK NIEBORÓW

Zajęcia inspirowane są fragmentem kręconego w Nieborowie ,w 1986 r. filmu pt: „Pan Samochodzik i Niesamowity Dwór”. Uczestnicy zajęć przejdą przez szkolenie detektywistyczne, gdzie każdy z nich dostanie miano „Młodego Detektywa”. Tylko jako młodzi detektywi, mogą pomóc w poszukiwaniu zaginionego skarbu oraz odkryć tajemnicę, która kryje się w baśniowym pałacu.

RECEPTA NA ZIELNIK

Przedstawienie różnych sposobów suszenia i preparowania roślin. Nauka oznaczania roślin. Przedstawienie najstarszych zielników świata. Najprostsze sposoby na wykonanie zielnika. Zajęcia podzielone na część teoretyczną- spacer po francuskim ogrodzie w Nieborowie oraz praktyczną, podczas której uczestnicy pod okiem prowadzących zakładać pierwsze własne zielniki.

ATRAKCJE BAŁTOWA

Park Jurajski: Bałtowski Park Jurajski położony jest na „Źródlanej Wyspie” otoczony pięknymi wzgórzami i lasami. Główną atrakcję stanowią rozmieszczone wzdłuż ścieżki dydaktycznej modele dinozaurów naturalnej wielkości (ok. 40 fi gur).

Zoo Safari: Bałtowskie safari zwiedzamy podróżując specjalnie do tego celu zaadoptowanym „amerykańskim schoolbusem”. Zapewniamy w ten sposób bezpieczeństwo obcowania z tymi pięknymi, ale wciąż dzikimi zwierzętami.

Oceanarium: Oceanarium prehistoryczne to miejsce, które Cię zachwyci. Sprawi, że przeniesiesz się w świat podwodnego życia ogromnych gadów. To sceny, w których zapoznasz się „oko w oko” z gatunkami, które żyły na Ziemi tysiące lat temu, a do tej pory mogłeś je znaleźć jedynie w książkach.

Park Rozrywki: znajdziecie tu urządzenia dla dzieci i dorosłych (karuzele, statek piracki, family coaster, urządzenia wodne, gokarty, eurobungy, baseny z kulkami i wiele innych.

ŁĘCZYCA Z WIZYTĄ U DIABŁA BORUTY

„Każdy ma swego diabła” – mówi polskie przysłowie. Łęczycanie mają Borutę, który z naszym grodem związany jest na stałe od bardzo dawna. Na swoją siedzibę obrał bies zamek królewski, który od sześciu prawie wieków, potężną sylwetką, góruje nad miastem, a z powodu czerwonych ceglanych murów, widoczny jest z daleka. Boruta wywodzi się z dawnych, przedchrześcijańskich demonów leśnych, a imię swe bierze od boru. W późniejszym czasie zostanie wprowadzony do literatury i zyska ogromną popularność. dziś jest najbardziej znanym diabłem polskim, ale imię jego kojarzone bywa zawsze z Łęczycą.

WYCIECZKA DO KAZIMIERZA DOLNEGO

Po wiekach upadku Kazimierza, uroda miasteczka zostaje odkryta przez artystów i dzięki nim, a szczególnie malarzom, miejsce to magnetyczną siłą przyciąga coraz większe rzesze jego miłośników. Przejazd do KAZIMIERZA DOLNEGO zwiedzanie miasta na trasie: Zabytkowy Rynek z Kamieniczkami, Kościół Farny, Zamek i Baszta, Mały Rynek i Jatki, Wzgórze 3 Krzyży.

TORUŃ – KOPERNIK I PIERNIKI

Toruń to miasto Mikołaja Kopernika i pierników. Wypiekane są one tu od ponad 700 lat, zgodnie ze starą, średniowieczną recepturą. Wycieczkę przygotowano z myślą o ich miłośnikach – tych starszych i młodszych. Znajdują się w niej atrakcje związane z tym toruńskim rarytasem oraz miejsca związane z największym astronomem Mikołajem Kopernikiem. Wyjazd do Torunia, zwiedzanie Torunia na trasie: Kościół Mariacki – Rynek Staromiejski (Dwór Artusa – Kościół św. Ducha – Pomnik Kopernika – Flisak) – Krzywa Wieża – Brama Mostowa, Planetarium/seans filmowy, Żywe Muzeum Piernika.

PODRÓŻ DO WNĘTRZA ZIEMI

Program zwiedzania obejmuje prelekcję n/t historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi (zjazd windą z prędkością 6 m/s pozostawia człowiekowi niezapomniane wrażenia), przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi – opiekunki górników solnych. Obejrzenie wyeksploatowanych komór solnych. Możliwość zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym i innych osobliwości górnictwa solnego.

W ŚWIECIE ILUZJI

Jedyna na świecie Latająca Chata Tajemnic unoszona przez balony, Muzeum Iluzji oraz zaczarowany ogród pełen magicznych przedmiotów i złudzeń optycznych – to tylko niektóre z atrakcji tworzących Park Edukacji i Rozrywki „Farma Iluzji”.

ŚLADAMI ZYGMUNTA KRASIŃSKIEGO

Ciechanów – gotycki zamek książąt mazowieckich, Gołotczyzna – muzeum pozytywizmu, Opinogóra – neogotycki zameczek Zygmunta Krasińskiego

BISKUPIN – POLSKIE POMPEJE

Biskupin – najbardziej znany w Europie Środkowej rezerwat archeologiczny. Zachowany i pieczołowicie odtworzony wygląd grodziska z VIII w. p.n.e., prezentacja rzemiosła i rękodzieła, archeologia doświadczalna.

ŚLADAMI PIASTÓW I LEGEND POLSKICH

Gniezno – Katedra Gnieźnieńska, Drzwi Gnieźnieńskie, Wenecja – malownicze ruiny zamku diabła weneckiego, muzeum kolei wąskotorowej, Kruszwica – legendarna Mysia Wieża księcia Popiela, która stanowi doskonały punkt widokowy. Z jej szczytu roztacza się niezapomniany widok na malownicze zatoczki i wysepki jeziora Gopło, miasto oraz rozległą równinę kujawską, Kolegiata w Kruszwicy, Płowce – miejsce zwycięskiej bitwy z Zakonem Krzyżackim.

MAŁPI GAJ

Zapraszamy Państwa do parku linowego „AdrenaLinaPark” położonego w przepięknej scenerii średniowiecznego zamku „Ogrodzienieckiego” w Podzamczu. Gwarantujemy aktywny wypoczynek na łonie natury, wyśmienitą i bezpieczną zabawę ze smakiem adrenaliny pod okiem profesjonalnej kadry instruktorów. Park Linowy AdrenaLinaPark to 32 przeszkody na lini czerwonej, której łączna długość wynosi 400 metrów, godzinna zabawa zawieszona nad ziemią na wysokości od 5 do 11 metrów. Drugi tor dla młodszych uczestników posiada 9 przeszkód na 100 metrowej linii zielonej. Różnorodności torów nie pozwoli na nudę, 6 tyrolek oferuje maksimum prędkości i zabawy, kładki, które sprawdzą Państwa równowagę oraz wymagające trawersy i wiele innych zapewniają niezapomniane wrażenia oraz poczucie wolności. Podczas całej zabawy na linach są Państwo asekurowani przez sprzęt (uprzęże, lonże, kaski, liny asekuracyjne) najwyższej jakości renomowanych fi rm takich jak Petzl, Lhotse, Tendon, Mamut, Singing Rock. Zabawa może być połączona ze zwiedzaniem przepięknych ruin zamku, usytuowanych na Górze Janowskiego – najwyższym wzniesieniu Jury. Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu to najbardziej imponujące Orle Gniazdo spośród wszystkich zamków Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Będąc tak blisko nie sposób oprzeć się pokusie zwiedzenia tego niesamowitego widoku i posłuchaniu legend z nim związanych.

NIE ŚWIĘCI GARNKI LEPIĄ… CZYLI WIZYTA W MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ W SIERPCU

Przyjazd do Muzeum to nie tylko zwiedzanie „starych chałup”. To przygoda z historią i tradycją jak również aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Staramy się w prosty, przystępny sposób przybliżyć świat minionych pokoleń dzieciom i młodzieży szklonej i pokazać jak bardzo jest ciekawy. Wiele współczesnych wynalazków miało swój początek w prostych, często ręcznie wykonywanych sprzętach i narzędziach. Niektóre obrzędy pochodzą z czasów przedchrześcijańskich, a znamy je do dziś. W ciekawym przekazie, niejednokrotnie trudnych zagadnień, pomaga nam współczesna technika.

baza hoteli

 Propozycje lekcji w Muzeum:

1. OD ZIARENKA DO CHLEBA

Ile pracy wymagała uprawa i obróbka zboża, by zyskać ziarno, a potem mąkę? Jakich używano narzędzi? Jak wygląda wnętrze wiatraka? Czy dawniej do wypieku chleba używano drożdży? Jakie przesądy i zabiegi magiczne towarzyszyły uprawie zbóż? Wykład połączony z prezentacją multimedialną. Zajęciom towarzyszy zwiedzanie wystawy.

2. UCZYMY SIĘ KALIGRAFII

Dawniej kaligrafi a była jednym z podstawowych przedmiotów nauczania w szkołach. Zdobycie umiejętności pięknego pisania było trudną sztuką. Jakie były początki pisania? Jakie przybory służyły do pisania i jak należało się nimi posługiwać? Pod kierunkiem instruktora dzieci piszą piórem i atramentem. Pogadanka połączona z zabawą. Lekcja prowadzona w stylizowanej na lata 50 – te XX wieku izbie szkolnej.

3. NA WIEJSKIM PODWÓRKU. DAWNE GRY I ZABAWY.

Gry i zabawy niosą ze sobą wiele wartości poznawczych. Rozwijają umiejętności manualne, uczą zasad współzawodnictwa, integrują i wychowują. Uczestnicy zajęć nie tylko poznają dawne wiejskie zabawy, ale także będą mieli okazję pobawić się w ten sam sposób, w jaki bawili się nasi dziadkowie. Czy wiesz, że dawniej podczas wspólnej zabawy gromadziły się dzieci z całej wsi?

4. SŁODYCZE, WOSK, LEKI Z MAZOWIECKIEJ PASIEKI

Uczestnicy lekcji zdobędą podstawową wiedzę z zakresu historii pszczelarstwa i zajęć związanych z pozyskiwaniem miodu. Uczniowie odkryją tajniki pracy pszczelarza, a także prześledzą fascynujące życie pszczoły. Lekcja w formie wykładu, połączona z prezentacją multimedialną oraz samodzielnym wykonaniem świeczki z węzy. Czy wiesz, że w średniowieczu wykorzystywano wosk do wyrobu pieczęci?

5. TRADYCYJNE ZAJĘCIA WIEJSKIE – WYRÓB MASŁA

W II połowie XIX w. masło było jednym z podstawowych produktów gospodarstwa wiejskiego. Wyrabiano je w drewnianych maselnicach, zwanych na Mazowszu kirzankami lub kierzankami. Uczestnicząc w pokazie zobaczysz z czego i w jaki sposób powstaje masło. Tylko w Muzeum spróbujesz świeżego masła z wiejskim chlebem. Pokaz połączony z degustacją.

6. W WIEJSKIEJ KUŹNI – POKAZ PRACY KOWALA

W kuźni nie tylko podkuwano konie. Można tu było zrobić niemal wszystko: od gwoździa do skomplikowanego mechanizmu. Jak wygląda wnętrze kuźni? Jakich narzędzi używał kowal? Jak powstaje podkowa? To wszystko zobaczysz podczas pokazu prowadzonego przez kowala. Czy wiesz, że zajęcia odbywają się w autentycznej kuźni?

ŁÓDŹ – „ŚWIAT MEDIÓW OD KUCHNI CZ I.”

Zwiedzanie Gmachu Telewizji Polskiej: program wycieczki obejmuje (w miarę możliwości) wizytę w studiach telewizyjnych, pomieszczeniach reżyserskich. Zwiedzanie redakcji dużej gazety ogólnopolskiej. Zwiedzanie Muzeum Filmu: magiczne urządzenia z dawnych epok, latarnie z przezroczami, fotoplastikon, olbrzymia kolekcja aparatów fotograficznych, projektorów i kamer filmowych, ponad tysiąc filmów na taśmach celuloidowych i wideo oraz mnóstwo innych eksponatów.

ŁÓDŹ – „ŚWIAT MEDIÓW OD KUCHNI CZ II.”

Zwiedzanie Muzeum Bajki: Muzeum Bajki Semafor to szczególne miejsce na mapie kulturalnej Łodzi. Główny cel przyświecający temu miejscu to promocja sztuki animacji jako krainy nieograniczonych możliwości. Wizyta w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Zobaczymy zbiory twórczości filmowej, telewizyjnej, teatralnej oraz zbiory biblioteczne i informacyjne.

GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE CZYLI W KRAINIE LATAJĄCYCH CZAROWNIC

Zagnańsk – dąb Bartek należy do najstarszych i najpotężniejszych drzew w Polsce, Kielce – Kadzielnia – fascynujący rezerwat przyrody nieożywionej, Skałka Geologów – skamieniała rafa koralowa Nowa Słupia – Kamienny Pielgrzym, spacer Drogą Królewską w kierunku Łysej Góry, Święty Krzyż (595 m.) – wędrówka na szczyt, przed wiekami miejsce sabatów czarownic… obecnie Opactwo, kaplica Oleśnickich, we wnętrzu której znajduje się relikwia Krzyża Świętego oraz…trumna ze zwłokami Jeremiego Wiśniowieckiego.

PODRÓŻ W RODZINNE STRONY KOCHANOWSKIEGO I SIENKIEWICZA

Czarnolas – Dwór Jabłonowskich obecnie Muzeum Jana Kochanowskiego, Zwoleń – Kościół Świętego Krzyża – przypuszczalne miejsce pochówku J. Kochanowskiego, Wola Okrzejska – Muzeum Biograficzne Henryka Sienkiewicza, Okrzeja – kopiec Henryka Sienkiewicza.

Z WIZYTĄ W TWIERDZY MODLIN I NA CMENTARZU W PALMIRACH

Twierdza położona jest u zbiegu Wisły i Narwi, około 30 km na północny zachód od Warszawy. Składa się z cytadeli położonej na prawym brzegu Narwi, umocnionych przedmości: kazuńskiego i nowodworskiego oraz dwóch pierścieni fortów. Twierdza Modlin to pomnik architektury obronnej o międzynarodowym znaczeniu. Jest jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce i w Europie. Pierwsze fortyfikacje powstały w okolicy Modlina w czasie potopu szwedzkiego w XVII wieku. Budowę właściwej twierdzy rozpoczęto w czasach napoleońskich, z rozkazu samego cesarza. Potocznie nazwą „Twierdza Modlin” określa się jedynie część centralną Twierdzy, tworzącą dzielnicę „Modlin-Twierdza” Nowego Dworu Mazowieckiego, jednak faktycznie oznacza ona także forty wewnętrznego i zewnętrznego pierścienia, które zostały wzniesione w okresie od lat 80. XIX wieku do wybuchu I wojny światowej. W Twierdzy stacjonowały na przemian armie czterech państw: Francji, Rosji, Niemiec i Polski.

Program wycieczki:

1. Część historyczno-krajobrazowa

– Zwiedzanie obiektu wraz z Przewodnikiem:

– Kasyno Ofi cerskie, Brama Ostrołęcka, Brama Ks. Poniatowskiego,

– Panorama okolic Modlina z Wieży Tatarskiej (ujście Narwi do Wisły),

– Działobitnia Gen. Dehna,

– opcjonalnie: Cytadela (z najdłuższymi koszarami w Europie)

– schron Płk Piętki (zwiedzanie budowli podziemnej – chodnika kontrminowego zamieszkałego przez nietoperze)

2. Część przygodowa

ZAWODY STRZELECKIE: Uczestnicy będą uczestniczyć w zawodach strzeleckich, strzelają z różnych pozycji do tarcz ustawionych w odpowiedniej odległości zależnej od stopnia ich umiejętności:

ZABAWA TEMATYCZNA:

Zasady zabawy:

1. Uczestników dzielimy na 2 grupy ( 12 osobowe).

2. Każda grupa wybiera z pośród swoich zawodników lidera, który cały czas opiekuje się grupą.

3. Grupy wyruszają w teren: podziemia + stare budynki – zaopatrzone w mapy, odnajdując ukryte wskazówki wydostają się z Twierdzy, dzięki wzajemnej współpracy znajdują obozowisko, gdzie razem przygotowują ognisko).

3. Cmentarz Palmiry

Cmentarz – mauzoleum w Palmirach powstał w 1948 r. na wielkiej polanie, wśród sosnowego lasu, u brzegu Puszczy Kampinoskiej. W latach 1939-1941 ginęli tutaj ludzie przywożeni z hitlerowskich więzień w Warszawie. Zbiorowe groby porósł zagajnik, posadzony przez Niemców dla zamaskowania zbrodni.

WARSZAWA

Wycieczki tematyczne po Warszawie:

 1. Baśnie i legendy warszawskie
 2. Szlakiem Wielkich Polaków po warszawskiej Starówce
 3. Szlakiem sejmików, sejmów i wolnych elekcji
 4. Wielcy Polacy na pomnikach Krakowskiego Przedmieścia
 5. Warszawa doby Oświecenia
 6. Szlak Powstania Listopadowego
 7. Szlak Powstania Styczniowego
 8. Warszawa Fryderyka Chopina
 9. Szlakiem Henryka Sienkiewicza
 10. Szlakiem Władysława Reymonta
 11. Śladami Marii Skłodowskiej-Curie
 12. Szlakiem Szarych Szeregów
 13. Powstanie Warszawskie na Starówce
 14. Warszawa różnych kultur i religii
 15. Warszawskie judaika
 16. Warszawa XXI wieku
 17. Śladami patrona mojej szkoły
 18. Życie i twórczość Janusza Korczaka
 19. Śladami Jana Pawła II po Warszawie
 20. Warszawa Jana III Sobieskiego
 21. Śladami księcia Józefa Poniatowskiego
 22. Warszawa Fryderyka Chopina
 23. Warszawa Juliusza Słowackiego
 24. Szlakiem Bolesława Prusa
 25. Szlakiem Henryka Sienkiewicza
 26. Szlakiem Władysława Reymonta
 27. Śladami Marii Skłodowskiej-Curie
 28. Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego
 29. Warszawa Stefana Starzyńskiego
 30. Szlakiem Szarych Szeregów
 31. Szlakiem K.K. Baczyńskiego

Wycieczki dla Maluchów

„Tam, gdzie mieszkają Syrenka i Bazyliszek”
Spacer szlakiem warszawskich baśni i legend: Wars i Sawa, Syrenka, Bazyliszek, Kamienny Niedźwiedź.

„Tajemnice i czar Starego Miasta”
Gdzie mieszkali królowie? Kto stoi na kolumnie? Co kryją podziemia katedry? Czy stary dzwon na Kanoniach dzwoni? Co kryją Kamienne Schodki i Krzywe Koło?

„Co każdy mały Polak o Wielkich Polakach wiedzieć powinien?” Spacer szlakiem pomników i budowli Krakowskiego Przedmieścia.

„Czy Pałac na Wodzie naprawdę stoi na wodzie?” Na te i inne trudne pytania odpowiemy w czasie spaceru odkrywającego sekrety i osobliwości Łazienek Królewskich.

„Proszę Państwa, oto miś…” Wyprawa do warszawskiego ZOO. Zwiedzanie powiązane z opowieściami na temat żyjących w ogrodzie zwierząt i roli ogrodu zoologicznego w ochronie przyrody. Ciekawostki dotyczące życia wybranych gatunków.

„Patataj-Patataj” Maluchy będą miały okazję spotkać prawdziwe, śliczne kucyki, pogłaskać je, poznać ich świat i przejechać się na ich mięciutkim grzbiecie. Wspaniała wycieczka do stadniny koni. Możliwość organizacji zabaw terenowych i zajęć edukacji leśnej.

„Od ziarenka do bochenka” Interesująca wycieczka do podwarszawskiej miejscowości, w której dzieci mają okazję poznać starodawne zwyczaje Mazowsza. Wycieczka do starego młyna, pokaz sztuki kowalskiej, zajęcia w piekarni – proces wyrobu chleba. Dodatkowo przejazd zadaszonym wozem konnym, ognisko i kolorowa zabawa dyskotekowa.

„Powstanie Warszawskie na Starówce” W czasie spaceru po Starym i Nowym Mieście obejrzymy m.in. pl. Zamkowy z Kolumną Zygmunta i Zamkiem Królewskim, Katedrę św. Jana, w ścianę której wmurowano widoczny na zdjęciu fragment gąsienicy „Goliata”, Dziekanię z miejscem po barykadzie powstańczej, ul. Jezuicką, zrównany z ziemią i odbudowany kościół św. Marcina, pomnik Małego Powstańca, miejsce, w którym wybuchł czołg-pułapka oraz pl. Krasińskich z pomnikiem Powstania Warszawskiego i Katedrą Polową WP. Wycieczkę zakończymy przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

ZABAWA, PRZYGODA I PRZYJAŹŃ… – MAZURY

MALI AGENCI

DZIEŃ PIERWSZY – OKO W OKO Z NIEZWYKŁYM CZŁOWIEKIEM – SPOTKANIE Z POLICJANTEM poznasz specyfikę pracy naszego gościa, dowiesz się jakich używa narzędzi.

WARSZTATY DETEKTYWISTYCZNE poznasz metody ujawniania i zabezpieczania śladów poznasz rodzaje i klasyfikację śladów kryminalistycznych, nauczysz się wyciągać wnioski na podstawie śladów kryminalistycznych, dowiesz się, jak zabezpieczyć miejsce zdarzenia, nauczysz się robić wywiad środowiskowy.

OGNISKO Z KIEŁBASKAMI niezapomniane chwile przy wielkim ogniu to odpowiedni czas na podsumowanie dnia, wspólne gry i zabawy integracyjne zapewniamy kiełbasę, pieczywo.

DZIEŃ DRUGI – QUADY tylko u nas przejedziesz się oryginalnymi quadami Yamacha, przeprawa po specjalnie przygotowanym torze, zabawa dla osób lubiących wyzwania, oczywiście wszystko pod okiem instruktora.

GRA TERENOWA „RANNY LOTNIK” zdobędziesz podstawowe umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy spróbujesz odnaleźć zaginionego w lesie rannego lotnika skonstruujesz nosze i przetransportujesz lotnika w bezpieczne miejsce.

MAZURSKA PRZYGODA

DZIEŃ PIERWSZY – ZAJĘCIA INTEGRACYJNE zestaw zabaw i gier integracyjnych, które budują wzajemne zaufanie pomiędzy uczestnikami wspólne rozwiązywanie zadań i pokonywanie przeszkód to przygoda i dobra zabawa dla Twojej grupy przygotowaliśmy zestaw zadań logicznych oraz sprawnościowych .

GDZIE JESTEŚMY zwiad terenowy po okolicy, nauka posługiwania się mapą i kompasem, wyznaczanie kierunków świata – jak to robiono kiedyś i dziś bieg na orientację z wykorzystaniem nowych umiejętności.

DZIEŃ DRUGI – STRZELNICA PAINTBALLOWA – NOWOŚĆ!!! nauczysz się strzelać z profesjonalnych replik broni bojowej zdobędziesz miano najlepszego snajpera zawodów każdy uczestnik odda po 45 strzałów do celów umieszczonych w różnych odległościach .

WARSZTATY ŁUCZNICZE nauczysz się strzelać z łuku tradycyjnego i sportowego sprawdzisz swoją koncentrację i celność weźmiesz udział w mini zawodach łuczniczych, zostaniesz Robin Hoodem – najlepszym łucznikiem .

QUADY tylko u nas przejedziesz się oryginalnymi quadami Yamacha przeprawa po specjalnie przygotowanym torze zabawa dla osób lubiących wyzwania, oczywiście wszystko pod okiem instruktora .

SPŁYW KAJAKOWY PO JEZIORZE specjalna propozycja dla osób rozpoczynających przygodę z kajakami teoretyczne i praktyczne szkolenie kajakowe wycieczka kajakami turystycznymi po jeziorze Łęsk w Rezerwacie Przyrody Kulka zapewniamy kajaki, kapoki i opiekę ratownika .

KARAOKE, CZYLI CZASAMI CZŁOWIEK MUSI… rozśpiewany wieczór z animatorem konkurs karaoke, przy najróżniejszych przebojach z całego świata zapewniamy nagłośnienie, program karaoke, rzutnik tu nie liczy się talent, lecz dobra zabawa.

DZIEŃ TRZECI – ZAJĘCIA INTERPERSONALNE nauka budowania własnego wizerunku poznasz jakie są Twoje mocne strony i jak je efektywnie wykorzystywać wypracujesz umiejętność pracy w zespole.

PARK LINOWY zostaniesz dokładnie poinstruowany na temat zasad korzystania z parku linowego pokonasz swoje słabości – przejdziesz po jednej z tras zajęcia odbywają się pod opieką instruktora i ze sprzętem asekuracyjnym .

CZTERY ŻYWIOŁY

Pozwól zaprosić się na 4-dniową, niepowtarzalną przygodę. Zasmakujesz cudów natury rodem z Mazur: Wody, Ziemi, Ognia i Wiatru. Poznasz sporty, które możemy uprawiać, wykorzystując to, co dały nam żywioły…

DZIEŃ PIERWSZY „WODA” – SPŁYW KAJAKOWY PO JEZIORZE specjalna propozycja dla osób rozpoczynających przygodę z kajakami teoretyczne i praktyczne szkolenie kajakowe wycieczka kajakami turystycznymi po jeziorze Łęsk w Rezerwacie Przyrody Kulka.

JAK RYBA W WODZIE… zapoznasz się z ekosystemem jeziora Łęsk, hodowlą ryb słodkowodnych (odżywianie, długość życia i tempo wzrostu, rozród, odłowy ryb i ich wpływ na populację) dowiesz się jak wygląda organizacja gospodarstwa rybackiego .

DZIEŃ DRUGI „ZIEMIA” – WĘDRÓWKA PO REZERWACIE PRZYRODY KULKA odkryjesz nowe nieprzetarte szlaki i spróbujesz swoich sił w spotkaniu z dziką przyrodą… poznasz faunę i florę pięknego, mazurskiego lasu w Rezerwacie Przyrody Kulka nauczysz się rozpoznawać różne gatunki leśnych zwierząt Długość trasy – ok. 5 km / ok. 3 h.

QUADY tylko u nas przejedziesz się oryginalnymi quadami Yamacha, przeprawa po specjalnie przygotowanym torze zabawa dla osób lubiących wyzwania, oczywiście wszystko pod okiem instruktora .

WARSZTATY LEPIENIA Z GLINY poznasz tajniki lepienia gliny i zobaczysz na własne oczy, jak ze zwykłej grudki ziemi powstają wspaniałe rzeczy poznasz specyfikę zawodu garncarza zabierzesz ze sobą nowe umiejętności i ręcznie wykonane pamiątki.

DZIEŃ TRZECI „OGIEŃ” – SURVIVAL – SZKOŁA PRZETRWANIA – KURS PODSTAWOWY zdobędziesz wiedzę o zasadach orientacji w terenie, posługiwania się kompasem i nie tylko… poznasz trudną sztukę kamuflażu i wzniecania ognia bez zapałek przekonasz się, że survival to doświadczenie, niezapomniana przygoda, przetrwanie, a przede wszystkim doskonała zabawa .

OKO W OKO Z NIEZWYKŁYM CZŁOWIEKIEM – SPOTKANIE ZE STRAŻAKIEM spotkasz się z zawodowym strażakiem, który opowie Ci o walce z ogniem dowiesz się, jak ciekawe i niebezpieczne może być niesienie pomocy innym nasz gość chętnie odpowie Ci na wszystkie pytania.

FIRE SHOW Z OGNISKIEM niezapomniane chwile przy wielkim ogniu to odpowiedni czas na podsumowanie dnia, wspólne gry i zabawy integracyjne zobaczysz akrobatyczny pokaz przy użyciu ognia: spotkanie człowieka z ogniem na granicy bezpieczeństwa, oczywiście wszystko oglądane z odpowiedniej odległości.

DZIEŃ CZWARTY „POWIETRZE” – ZORBING zabawa, która dostarczy ekstremalnych doznań… pokonasz swoją granice strachu przemieszczając się wewnątrz kuli sferycznej.

SYMULATOR LOTÓW KOSMICZNYCH spróbujesz swoich sił na supernowoczesnym symulatorze treningu dla pilotów statków kosmicznych pokonasz strach i zmierzysz się z potężną siłą grawitacji, czas trwania zajęć 1,5 h.

ZIELONE SZKOŁY W GIŻYCKU

Dość z nudnymi i przewidywalnymi zielonymi szkołami. Prezentujemy Wam spakietowane, tematyczne zestawy zajęć, które zadowolą nawet najbardziej wymagających uczestników. Chcesz przez cały dzień rozwiązywać detektywistyczne zagadki, a może wolisz niepowtarzalny średniowieczny klimat rycerskich pojedynków?

Zajęcia PRZYGODOWO-Jesteście zwolennikami mocnych wrażeń? Jeżeli tak, to ten obszar aktywności szczególnie przyciągnie Waszą uwagę. Czeka na Was ogromna dawka adrenaliny i emocjonujących zadań, z którymi trzeba będzie się zmierzyć. Podejmijcie wyzwanie!

– ABC Żeglarstwa

– Park Linowy

– Ścianka wspinaczkowa – Hit Sezonu !!!

– Survival – Nowość !!!

– Szkoła Komandosów

– Szkoła Leśnych Ludzi

Zajęcia AKTYWNIE – Dynamicznie, aktywnie i wesoło, czyli jak naładować sobie akumulatory na zielonej szkole. W tym zestawie znajdziecie liczne propozycje, które dzięki miłej i przyjemnej formie pozwolą Wam odreagować stres podróży bądź wyjątkowo ciężki tydzień w szkole.

– Łucznictwo

– Kryminalistyczna gra po Giżycku

– Turniej piłki plażowej/nożnej/wodnej/frisbe

– Spływ kajakami po jeziorze Tajty

– Terenowa gra fabularna

– INO – Bieg na orientację

– Samoobrona

– Strzelnica ASG

Zajęcie ARTYSTYCZNIE – Pragniecie na nowo odkryć w sobie duszę artysty? Czemu nie! Wybierając ten zestaw nie dość, że każdego dnia wstaniecie na pewno prawą nogą to ręce same będą Wam się rwały do tworzenia kolejnego dzieła sztuki.

– Cyrkowe Show

– Warsztaty Fire Show

– Kreatorzy Stylu

– Warsztaty teatralne

– Rękodzieło

– Talent Show

– Akademia Kreatywności

– Mistrz Smaku

Zajęcia DRUŻYNOWO – Aktywności z tego obszaru to przede wszystkim integracja, współzawodnictwo i genialna zabawa zespołowa, czyli jak za pomocą dążenia do wspólnego celu, pokonując stawiane przed grupą wyzwania, stworzyć paczkę przyjaciół, która będzie mogła przenosić góry.

– Chrzest Żeglarza

– Tańce integracyjne + Klanza

– Intelshow – Hit Sezonu !!!

– Team Building

– Statki 3D – gra integracjna – Nowość !!!

– Olimpiada na wesoło

– Mega Integra

Zajęcia EDUKACYJNIE – Zamykamy zeszyty, chowamy podręczniki głęboko do plecaków, dość siedzenia w dusznej klasie. Wyjdź na dwór i przekonaj się , jak interesująca może być nauka. Sam rozwiązuj problemy i odpowiadaj na nurtujące świat pytania, a nasi eksperci Ci w tym pomogą. Tu nie ma miejsca na nudę!

– Drugie życie rzeczy

– Młodzi spryciarze

– Zielona Kuchnia

– Orientering

– Pierwsza Pomoc

– Architekci i konstruktorzy

– Gra terenowa symulacja medyczna

– Gra Miejska

Zajęcia WIECZOROWĄ PORĄ – Bajka na dobranoc, bo już księżyc świeci… Tymczasem w Ośrodku głośna muzyka, dużo zabawy, śpiew, taniec i zero nudy. A na wieczorynkę odsyłamy po powrocie do domu.

– Wieczorne biegi na orientację

– Casino Rogal

– Talent Show

– Wieczorna Gra Przygodowa

– Ognisko z Animatorem

– Ognisko z kiełbaskami

– Tematyczna dyskoteka z DJ

– Seans Filmowy

– Ognisko z Szantami

– Karaoke

– Gra nocna po Twierdzy Boyen

– Plener Party

– Intelshow

Zajęcia NA WESOŁO – Jak mówią mądre przysłowia „Śmiech to zdrowie”. Ten zestaw zajęć to najlepsza terapia dla wszystkich smutasów i malkontentów.

– Warsztaty Rycerskie

– Szkoła Detektywów

– Salon Gier

– Casino Rogal

– Baloniada

– Walki Młodych Gladiatorów

– Gra Strategiczna Agent

ZABAWA, PRZYGODA I PRZYJAŹŃ… BARTBO – BUTRYNY K. OLSZTYNA MAZURY

Mali poszukiwacze skarbów – odnajdują starą mapę pozostawioną przez piratów. To za jej pomocą dotrą do ukrytej skrzyni pełnej niespodzianek. Droga do skarbu jest jednak usłana różnymi zadaniami do wykonania. Podczas zabawy dzieci uczą się, kształtują i rozwijają wiele cech związanych z interpretowaniem graficznych i opisowych informacji. Dodatkowo poznają tajniki orientacji w terenie opartych na czytaniu mapy oraz posługiwaniu się kompasem. Dla ułatwienia dzieci z klas 0-3 będą poruszać się po azymutach zaznaczonych na mapie. Program zajęć zostanie tak zaplanowany, aby grupa mogła również skorzystać z naszego placu zabaw pełnego kolorowych dmuchańców.

Wielkie szaleństwo na placu zabaw – Zapraszamy na wielkie szaleństwa na świeżym powietrzu. Proponujemy spędzić czas na zabawie z wykorzystaniem urządzeń rekreacyjnych, które cieszą każdego malucha, takich jak: drewniany plac zabaw, zjeżdżalnia, zamek do skakania, trampolina, małpi gaj lub basen z piłeczkami. Zapewniamy: Drewniany plac zabaw (11 elementów). Trzy urządzenia dla dzieci spośród dostępnych: zjeżdżalnia, zamek do skakania, trampolina, Małpi Gaj, basen z piłeczkami itd.

Dzień sportowca – Celem zabawy jest zachęcanie dzieci do aktywności fizycznej przez współzawodnictwo, wzmacnianie wiary we własne siły oraz przygotowanie maluchów do przeżywania sukcesów i skutecznego radzenia sobie z porażkami. Na koniec dzieci otrzymają symboliczne drewniane medale. Scenariusz można poszerzyć o zajęcia plastyczne, gdzie dzieci będą samodzielnie ozdabiały drewniane krążki metodą decoupage. Program zajęć zostanie tak zaplanowany, aby grupa mogła również skorzystać z naszego placu zabaw pełnego kolorowych dmuchańców. Do wyboru proponujemy co najmniej trzy z następujących atrakcji: Wyścigi na mega rurach, Sztafeta sprawnościowa na segwayu, Wyścigi na piłkach „uszatkach”, Bieg we wspólnych spodniach, Pokonanie parku linowego (trasa różowa), Bungee Run, Zorbing, Mega piłkarzyki.

Turniej paintballowy – Scenariusz ten nie jest, jak by się wydawało na pierwszy rzut oka, jedynie grą polegającą na strzelaniu do siebie z kulek z farbą i na wyeliminowaniu „przeciwnika”. To zabawa, w której młodzież musi wykazać się umiejętnością współzawodnictwa, wyboru najbardziej odpowiedniego lidera drużyny, zaplanowania skutecznej strategii. Przy tworzeniu owej strategii drużyny muszą wziąć pod uwagę umiejętności i słabe strony „przeciwnika”. Grupa młodzieży zostanie przebrana w stroje moro. Następnie po podziale na drużyny i po dokładnym prze szkoleniu z zasad bezpiecznej gry przez naszego instruktora, drużyny rozegrają zawody paintballowe. Dla każdego uczestnika przewidujemy 200 kulek.

Poszukiwanie skarbów – Młodzież zostanie podzielona na mniejsze grupy, których zadaniem będzie dotrzeć do wyznaczonego celu za pomocą map i azymutów. Uczestnicy wyruszają na wędrówkę pełną przygód. Po drodze odnajdują ukryte skrzynie z zadaniami, dzięki którym mogą kontynuować podróż. Zadania w skrzyniach będą miały na celu integrację grupy poprzez różnego rodzaju konkurencje logiczne i zręcznościowe.

Aktywna przygoda – Zapraszamy na szereg atrakcji niespotykanych na co dzień w szkole. Nad przebiegiem i bezpieczeństwem imprezy czuwają nasi doświadczeni instruktorzy. W czasie trwania scenariusza klasa będzie korzystać z trzech lub większej ilości wybranych atrakcji w zależności od liczebności grupy. Do wyboru proponujemy następujące atrakcje: Przejażdżki na segwayach, strzelanie z wiatrówki lub łuku, bungee run, zorbing, mega piłkarzyki, kosmiczny trener (wzrost co najmniej 150 cm), wspólne spodnie, wyścigi na rurach, rowery przeciwskrętne, budowanie tratwy – z przygotowanych elementów: sznurki, deski, dętki itp.

Survival – Młodzi adepci survivalu pozyskają wiedzę i umiejętności, które wykorzystają w trudnościach, jakie mają miejsce w sytuacjach zagrożenia. Nie jedna osoba ma obawy, że zgubi się w lesie – panika jest wtedy najgorszym wrogiem. Dlatego proponujemy poznanie kilku najważniejszych zasad sztuki przetrwania. Młodzież zostanie podzielona na mniejsze grupy, które razem z instruktorem udadzą się do lasu. Tam przy pomocy map i azymutów dojdą do wyznaczonego miejsca, a po drodze młodzież nauczy się rozpoznawania kierunków świata za pomocą wskazówek płynących prosto z natury. U celu na grupę czeka szereg zadań do wykonania m.in.: budowanie szałasu, samarytanka, rozpoznawanie tropów zwierząt, rozpalanie ogniska za pomocą krzesiwa.

ZABAWA, PRZYGODA I PRZYJAŹŃ… JANSOWO – WIELKOPOLSKA

Dzieci i młodzież przyjeżdżające do ośrodka oczekują przeżycia czegoś innego – czasem niezwykłego w stosunku do ich normalnego spędzania czasu. Na dużym obszarze 17 ha usytuowana jest specjalna infrastruktura aktywnego wypoczynku, pozwalając na przeprowadzenie wielu interesujących aktywności.

Dzień „Zagubieni” „Geocaching” – odnajdywanie skarbów schowanych w terenie za pomocą map i nawigacji satelitarnej, „orienteering” – odnajdywanie „drogi do domu” za pomocą map i kompasu, nauka rozpoznawania terenu za pomocą mapy, nauka planowania i rysowania map, jej symbolika Wieczorem „klimatyczne” ognisko w Biesiadniku Rycerskim, a po nim – podchody w lesie.

Dzień „Komandosi” zdobywanie zawieszonego obozu systemem mostów linowych (zajęcia w Parku Linowym), zjazd tyrolski, budowanie przeprawy linowej, budowanie szałasów i maskowanie, wspinaczka na wieżę, przejścia labiryntem podziemnym.

Dzień „Miniolimpiada” „Piłkarzyki” w naturalnych rozmiarach, indiańska siatkówka, streetball, strzały do bramki celnościowej, rzut podkową, beretem, kaloszem, itp., wyścigi „leżącymi rowerami”, wesołe tory (bieg bliźniaków, skaczące żabki, przenoszenie jajek, budujemy mosty, itp.), slalom na rowerach, zespołowy skok w dal, „dwa ognie”,

Dzień „Nasze korzenie” pozwala w niekonwencjonalny sposób przybliżyć uczestnikom wspaniałą historię regionu Wielkopolski: odtworzenie XIX-wiecznej klasy z nauką kaligrafi i, z wykorzystaniem historycznych przyborów m.in. pióra ze stalówką, atrament, itp.) wycieczka szlakiem pałaców – miejsc związanych z Emilią Sczaniecką, wizyta w Niegolewie (pałac rodowy Andrzeja Niegolewskiego) a potem odtworzenie przez uczestników szarży szwoleżerów pod Samossierą, wykonywanie strojów z epoki i potem rewia mody XIXw.

Dzień „Sprawne ręce” Zadania związane ze zdolnościami manualnymi, tak aby dzieci jednocześnie pobudzały swoją wyobraźnię i kreatywność. Majsterkowicz – z pozornie zbędnych rzeczy (kawałki drewna, sklejki, skrzynek, rur) dzieciaki budują i konstruują budowle, pojazdy itp. Zadanie pobudza kreatywność i niekonwencjonalność. Decoupage – obklejanie metodą decoupage drewnianych zwierząt, zajęcia pomagają w rozwoju manualnym, koncentracji oraz rozwijają wyobraźnię. Ozdobione zwierzaki stają się piękną pamiątką z wycieczki. Malowanie dłoni – za pomocą farby i kredek do malowania ciała. malowanie metodą guido daniel, która polega na tworzeniu malowidła na dłoni, w taki sposób, by dłoń przypominała głowę zwierzęcia.

ZABAWA, PRZYGODA I PRZYJAŹŃ… W OKOLICY LIDZBARKA

Mazury to doskonałe miejsce to organizacji zielonych szkół. Nasze zielone szkoły są zawsze dostosowywane do indywidualnych potrzeb grup, możliwości i wieku uczestników. W naszym ośrodku wypoczynkowym nawet zwykły biwak nie będzie nudny!

Program Aktywny – Elementy programu integracyjnego, dodatkowo jazda quadami, zorbing, paintball, strzelnica, segway i inne!

Program Aktywny Junior – Program dla dzieci w wieku 6 -10 lat. Twórcze zabawy, integracja na wesoło, warsztaty kulinarne, lego, multimedialne

Program Aktywny Jednodniowy – Dzień pełen atrakcji, Quady, Zorbing, Segway, Strzelnica.

Program Integracyjny – Gry integracyjne, wycieczki piesze, rowerowe, dyskoteki, nordic walking.

Program Sportowy – Pobyt z zaplanowanymi zajęciami sportowym.

Program Biwakowy – Oferta dla grup z własnym programem. Do dyspozycji teren obiektu, boiska, świetlice, dyskoteka.

WYCIECZKA PO ZIEMI ŁOWICKIEJ – SROMÓW, ŁOWICZ I NIEBORÓW

Zwiedzanie Muzeum Ludowego Rodziny Brzozowskich, które przedstawia ruchome ekspozycje rzeźb ludowych, poukładanych w sceny rodzajowe oraz pojazdów konnych, stare urządzenia i maszyny rolnicze. Tereny muzeum otoczone są pięknie utrzymanym i zadbanym ogrodem. Następnie pojedziemy do Łowicza, gdzie zobaczymy Skansen Wsi Łowickiej w Maurzycach, przy Muzeum w Łowiczu. Stare zagrody, stodoły, lamusy, brogi, wiejska szkoła, kuźnia, karczma, wiatrak, strażacka remiza i kościółek z Wysokienic rozmieszczono w dwóch zespołach tak, aby pokazać dwa typy układów przestrzennych wsi. Starsza osada to typ owalnicy – zagrody ustawione są wokół centralnego placu. W układzie drugiego typu, tzw. ulicówce, domy stoją wzdłuż drogi. Kolejnym punktem wycieczki będzie Muzeum w Nieborowie. W skład Muzeum wchodzą: Pałac Radziwiłłów z przepięknym ogrodem. W pałacu znajduje się muzeum z ocalałym w czasie wojny wyposażeniem pałacu i kolekcjami: rzeźb, obrazów, grafiki, brązów, porcelany i szkła, zegarów, tkanin i zbiorów bibliotecznych uzupełnionych elementami sztuki i rzemiosła ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Z WIZYTĄ U WIELKIEGO MISTRZA W MALBORKU

Malbork – zwiedzanie jednej z najpotężniejszych na świecie warowni średniowiecznej, krzyżacka stolica władzy zakonnej oraz rezydencja wielkich mistrzów.

SZLAK PIASTOWSKI

Gniezno – Katedra Gnieźnieńska, Drzwi Gnieźnieńskie, Ostrów Lednicki (przeprawa promem) – prawdopodobna siedziba pierwszych władców Polski i chrztu w X w., Kruszwica – legendarna Mysia Wieża księcia Popiela, Kolegiata w Kruszwicy.

POZNAŃ – WOKÓŁ STOLICY WIELKOPOLSKI

Poznań – Stary Rynek, renesansowy Ratusz, Malta, Katedra, zamek w Kórniku lub w Rogalinie, rogalińskie dęby, Puszczykowo – tajemnicze muzeum -pracownia literacka Arkadego Fiedlera.

TARNOWSKIE GÓRY CZYLI SKARBNIK ZAPRASZA

Kopalnia srebra, sztolnia Czarnego Pstrąga, spływ łodziami w podziemnych tunelach, spotkanie ze Skarbnikiem – legendarnym duchem Kopalni oraz Pokaz Pracy Gwarków – odbywający się w jednej z podziemnych komór i ukazujący pracę ówczesnych Gwarków. Na powierzchni do dyspozycji zwiedzających znajduje się: Muzeum Górnictwa, Skansen Maszyn Parowych (ponad 30 eksponatów).

BARANÓW SANDOMIERSKI – UJAZD – SULISŁAWICE

Baranów Sandomierski, zwiedzanie: renesansowy zamek Leszczyńskich, zwany „Małym Wawelem”, Ujazd – manierystyczny zamek „Krzyżtopór” – jeden z największych w Polsce, Klimontów – zwiedzanie oryginalnego architektonicznie kościoła wzniesionego na planie elipsy.

CZĘSTOCHOWA

Zwiedzanie Sanktuarium Jasnogórskie: Bazylika p.w. Krzyża Świętego i Narodzenia Matki Bożej, Kaplica Cudownego Obrazu, Skarbiec, Arsenał – Zbrojownia, Wały Jasnogórskie, czas wolny, możliwość uczestniczenia w Mszy Świętej.

JASKINIA RAJ

Jaskinia Raj – krasowa jaskinia znana ze swej charakterystycznej szaty naciekowej, Chęciny – ruiny gotyckiego zamku Królowej Bony, Dąb Bartek – jedno z najstarszych drzew w Polsce, Tokarnia – Park Etnograficzny Muzeum Wsi Kieleckiej. Wyjazd w drogę powrotną, przyjazd w godzinach wieczornych.

KALISZ – OPATÓWEK

Kalisz – jedno z najstarszych miast w Polsce, zwiedzanie: katedra św. Mikołaja, kościół Franciszkanów, kolegiata św. Józefa, Opatówek – Muzeum Włókiennictwa, dawniej klasycystyczna fabryka sukna, Muzeum Historii Przemysłu.

KOZŁÓWKA – PODLUBELSKI WERSAL

Kozłówka, zwiedzanie: Kompleksu pałacowo – parkowego Zamoyskich w Kozłówce, Powozownia, wystawa czasowa w starym teatrze, park z ogrodem różanym, Muzeum Socrealizmu, Wola Okrzejska – dworek, miejsce urodzenia Henryka Sienkiewicza.

KRAINA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Kołacinek, zwiedzanie: jedynej oficjalnej Polskiej siedziby Świętego Mikołaja – pobyt w centrum rozrywki: spacer Bajkową Ścieżką na której można spotkać znane postacie z bajek, wizyta w domu Świętego Mikołaja oraz w domu Dziadka Mroza, Fabryka Prezentów, Stajnia Reniferów, Poczta Św. Mikołaja, Plac Zabaw (ogrzewana hala), Kino „Pod Dzwoneczkami” oraz wiele innych atrakcji.

WŚRÓD ORLICH GNIAZD

Ogrodzieniec – zamek Podzamcze z fragmentami murów i charakterystyczną okrągłą wieżą zwieńczoną krenelażem, ruiny otaczają białe ostańce, Park Miniatur – Średniowieczne Machiny Oblężnicze, Królewski Plac Zabaw, zamek w Morsku, rezerwat „Góra Zborów” – na wzgórzach Zborowa i Kołaczyka grupują się wapienne ostańce o fantastycznych kształtach, drewniany gród i ruiny zamków w Mirowie i Bobolicach, rezerwat „Parkowe” – malownicze krasowe wywierzyska.

OJCOWSKI PARK NARODOWY

Ojcowski Park Narodowy – Park obejmuje fragment urokliwej doliny Pradnika i boczną Dolinę Sąspowską. Obfituje w jaskinie (jest ich blisko 400), wąwozy głębokie na 100 m, wywierzyska krasowe i fantastyczne formy skalne o baśniowo – mitologicznych nazwach. Ojców – wzgórze na którym stoi zbudowany z kamiennych ciosów zamek, Grota Łokietka – jaskinia znajdująca się 125 m. ponad dnem doliny Prądnika, długość 320 m, Pieskowa Skała – zamek szczęśliwie nie popadł w ruinę. Zaliczany do bardziej znaczących spośród Orlich Gniazd, obecnie ta perła renesansu polskiego mieści ekspozycje poświeconą przemianom w sztuce europejskiej, Maczuga Herkulesa – fantastyczna osobliwość przyrodnicza.

SANDOMIERZ – MIASTO NA SIEDMIU WZGÓRZACH

Rynek Staromiejski z Ratuszem, zamek gotycki, dom Długosza, Wąwóz Królowej Jadwigi, trasa podziemna, Brama Opatowska, malownicze skarpy Gór Pieprzowych u podnóża Wisły.

ZAPOMNIANY LUBLIN

Przejazd do Lublina, zwiedzanie: Stare Miasto, Katedra, Zamek Królewski z unikalną na skalę światową Kaplicą Zamkową i XIII-wiecznym donżonem wraz z Muzeum Okręgowym, Trybunał, Podziemna Trasa Turystyczna, Brama Krakowska.

ŁÓDŹ ŻYDOWSKA

Łódź przed wybuchem II wojny światowej była największym po Warszawie skupiskiem ludności żydowskiej w Polsce, liczącym prawie 250 tysięcy osób. Tragiczne wydarzenia historyczne sprawiły, że dzisiaj na łódzkich ulicach nie usłyszy się już niegdyś powszechnego języka jidysz, ale za to pozostało wiele pamiątek materialnych, często nieznanych dla samych mieszkańców miasta, a z pewnością wartych odkrycia! Wyruszamy na spacer śladem łódzkich Żydów, oglądając kamienice i podwórka w Śródmieściu, w których kwitł handel, a co krok dochodziły odgłosy modlitw z bożnic. Zobaczymy jedyną synagogę, która ocalała z pożogi wojennej, poznamy czym są kuczki, zagłębimy się w zaułki Starego Miasta i owianych nieco przesadnie szarą sławą Starych Bałut, tradycyjnego obszaru żydowskiego. Będziemy się również poruszać po obszarze dawnego Litzmanstadt Getto, a później odwiedzimy Park Ocalałych, gdzie wznosi się pomnik ku czci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej, a także rosną drzewka posadzone przez ocalałych z Holokaustu. Na sam koniec wycieczki czeka nas prawdziwa „perełka” architektoniczna, jaką jest z pewnością cmentarz żydowski przy ulicy Brackiej. To największy cmentarz żydowski w Europie, zajmujący obszar 42 ha! Wizyta tu stanowi wspaniałą lekcję nie tylko na temat kultury żydowskiej, ale również historii Łodzi przemysłowej, która przyciągała tysiące osadników i wiele przedsiębiorczych jednostek zachęconych możliwością szybkiego zysku w „Ziemi obiecanej”. Niektóre nagrobki to prawdziwe dzieła sztuki sepulkralnej, a już z daleka uwagę przyciąga potężny grobowiec Izraela Poznańskiego, najbogatszego łódzkiego Żyda.

OGRÓD BOTANICZNY PAN W POWSINIE

Późną jesienią Ogród Botaniczny w Powsinie staje się prawdziwą atrakcją dla dzieci. Wśród opadłego listowia na ścieżkach i alejkach można wyszukać wiele cennych „zdobyczy”. W arboretum dużą atrakcję stanowią gatunki drzew iglastych normalnie rosnące w dużo cieplejszym klimacie na przykład jodła olbrzymia (z Ameryki Północnej), północnoamerykańska jodła szlachetna i jej odmiana błękitna, odmiana niebieska jodły hiszpańskiej, cedrzyniec kalifornijski, cedr libański, lub chińska sosna Bungego o unikalnej, cienkiej łuszczącej się jak u platanów jasnej korze. Nawet w grudniu warto zajrzeć do Ogrodu i przekonać się, jak piękne są drzewa i krzewy w szacie zimowej. Na niektórych z nich można jeszcze spotkać owoce: na tle ciemnozielonych igieł cisa wyraźnie odznaczają się czerwone osnówki nasion. Po spacerze proponujemy odwiedzić szklarnię ekspozycyjną „Zielony Raj”, gdzie miłośnicy roślin egzotycznych mogą nacieszyć wzrok zielenią zgromadzoną na przeszło 2000 m². Szczególnie pięknie prezentuje się kolekcja kamelii, która jest w pełni kwitnienia. Są to rośliny o kwiatach nieco przypominających róże. Wzrok przyciągną także kwitnące krzewy ketmi chińskiej o dużych, barwnych kwiatach oraz poinsecja (Euphorbia pulcherrima), która nieodzownie kojarzy się nam ze Świętami Bożego Narodzenia. Zaś w części subtropikalnej obejrzymy różne owoce cytrusowe.

KWITNĄCY OGRÓD BOTANICZNY W ROGOWIE

Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego to jeden z największych tego typu ogrodów w Polsce. Jest jednostką organizacyjną Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie, w skład którego wchodzi także Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, Nadleśnictwo Rogów oraz Szkółkarski Ośrodek Szkoleniowy. Położony jest w dawnym siedlisku leśnym i ma charakter parku leśnego. Na jego obszarze znajdują się jedne z najbogatszych i najciekawszych kolekcji drzew i krzewów Europy Środkowo-Wschodniej. Całości dopełniają leśne powierzchnie doświadczalne z obcymi gatunkami drzew leśnych i alpinarium – ulubione miejsce wielu zwiedzających. Arboretum rogowskie, będące ogrodem botanicznym drzew i krzewów, zostało założone w 1925 r. na terenie leśnym i zajmuje powierzchnię 54 ha. Składa się ono z trzech zasadniczych części: kolekcji dendrologicznych, alpinarium i leśnych powierzchni doświadczalnych. Kolekcje drzew i krzewów obejmują około 2400 gatunków i odmian, a specjalnością tych zbiorów są klony oraz drzewa i krzewy pochodzące z Chin. Alpinarium, założone w latach 1952-59, obejmuje ogród skalny z roślinnością pochodzącą z gór z różnych części świata, ogród krajowych roślin chronionych (ok. 100 gatunków), zagrożonych i rzadkich oraz zbiorniki i cieki wodne z roślinnością siedlisk wilgotnych.

MEGA PARK

Zapraszamy do Mega Parku – miasteczko ożywa i jest wspaniałym miejscem dla wszystkich odkrywców spragnionych przygód rodem z dzikiego zachodu. W końcu uliczki, przy wejściu do Saloonu mignęła kolorowa, bufi asta sukienka jakiejś dziewczyny… Z boku widać dyliżans, z którego wyprzęgnięto konie… Jest szubienica – na wszelki wypadek, na ścianach domów rozwieszono listy gończe za złoczyńcami. Na ulicach miasteczka spotkać można strzelających kowboi, bande braci Daltonów, dzikie rumaki. Tutaj zobaczycie największe i przygotowane z niezwykłym rozmachem w Polsce pokazy kowbojskie – Western Show. Można udać się w odwiedziny do Mexico City czy Wioski Indiańskiej, a także wziąć czynny udział w wielu ciekawych konkurencjach, zainspirowanych życiem dzikiego zachodu. Jesteśmy największym i najładniejszym Parkiem Edukacji, Rozrywki i Rekreacji w Polsce.

Atrakcje miasteczka:

1. Miasteczko Westernowe.

2. WESTERN SHOW

3. Przejazd pociągiem Kansas-City-Express

4. Przejazd pojazdem Flinstonów

5. Przejazd wozami osadników

6. Zwiedzanie osady indiańskiej CHILAM – ŚNIEZNY PTAK

7. Pokaz odlewania jednouncyjnych sztabek złota

8. Zwiedzanie Zoo

9. Safari

10. Dinozaury

11. KRAINA BAJEK, BAŚNI I LEGEND

12. Flinstonowie

13. Strzelnica Apacza

14. Zawody farmerskie

15. Płukanie złota

16. Mały Archeolog

POLSKIE ZAMKI

1. ŁĘCZYCA z wizytą u Diabła Boruty „Każdy ma swego diabła” – mówi polskie przysłowie. Łęczycanie maja Borutę, który z naszym grodem związany jest na stałe od bardzo dawna. Na swoją siedzibę obrał bies zamek królewski, który od sześciu prawie wieków, potężną sylwetką, góruje nad miastem, a z powodu czerwonych ceglanych murów, widoczny jest z daleka. Boruta wywodzi się z dawnych, przedchrześcijańskich demonów leśnych, a imię swe bierze od boru. W późniejszym czasie zostanie wprowadzony do literatury i zyska ogromną popularność. Dziś jest najbardziej znanym diabłem polskim, ale imię jego kojarzone bywa zawsze z Łęczycą. Na zamku można zamówić lekcje edukacyjne.

2. Golub-Dobrzyń – zachęcamy do odwiedzenia Zamku Golubskiego i Szkoły Rycerskiej, gdzie można przeżyć prawdziwą przygodę z historią, aktywnie wypocząć przy koniach oraz świetnie się bawić. Będziecie mogli zwiedzić Zamek, a przy tym – od ubranego w rycerski strój i noszącego ogromny miecz przewodnika – usłyszeć ciekawą historię zabytkowej budowli, a także związane z nią legendy. Przemierzając zamkowe komnaty odkryjecie liczne tajemnice i sekrety tego niesamowitego miejsca. Oprócz tego wyjątkowe wrażenia zapewnią wam zajęcia z końmi. Na terenie Szkoły Rycerskiej, gdzie trenuje drużyna rycerska Zamku Golubskiego, możecie zapoznać się z tym wyjątkowym i szlachetnym zwierzęciem, jakim jest koń, nauczyć się podstaw pracy z nim oraz zdobyć nowe doświadczenia podczas konnej jazdy. Jako dodatkowe atrakcje i okazję do świetnej zabawy proponujemy strzelanie z kuszy historycznej, konkurencje rzutu oszczepem, toporem lub podkową, jazdę konną w terenie.

3. Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku
Czersk – zamek z XIV w. Czersk był jedną z najświetniejszych i najpotężniejszych warowni Księstwa Mazowieckiego. Zrekonstruowane trzy wysokie wieże dumnie wznoszą się nad wiślaną skarpą. Zamek wybudowano na miejscu starszego drewnianego grodu z rozkazu księcia Mazowsza – Janusza I w latach 80 –tych XIV stulecia. Wysokie mury bronione przez najeżone blankami i strzelnicami baszty, miały się oprzeć każdemu najeźdźcy. Zamek posiadał dość nietypowe więzienie. Skazańców wprowadzano na szczyt tzw. Wieży Wschodniej i w wiklinowym koszu spuszczano kilkanaście metrów niżej, gdzie w zimnie wilgoci odbywali karę. Prawdopodobnie w tym lochu Konrad Mazowiecki więził swego politycznego wroga – Henryka Brodatego. Oczywiście jak każdy zamek również i ten ma swojego ducha. Jest nim królowa Bona, która jako Biała Dama do dzisiaj poszukuje rozsypanych fragmentów drogocennego naszyjnika.

WYCIECZKA Z PATRONEM SZKOŁY – FRYDERYK CHOPIN

Rodzina Chopinów z dziećmi Ludwiką i Fryderykiem przeniosła się jesienią 1810 roku z Żelazowej Woli do Warszawy. W tym mieście Fryderyk spędził młodość, wyjechał bowiem za granicę w 1830 roku. Proponujemy wędrówkę po Warszawie śladami Chopina.

Zwiedzanie obejmuje:
Warszawa Plac Piłsudskiego – dawniej Plac Saski Budynek Porektorski – mieszkanie rodziny Chopinów Muzeum Fryderyka Chopina
Dom Zamoyskiego – mieszkanie Ludwiki, siostry kompozytora
Kościół św. Krzyża – urna z sercem Fryderyka Chopina
Wizyta w Saloniku Chopinów w dawnym Pałacu Krasińskich
Kościół Sióstr Wizytek
Dom Józefa Elsnera – nauczyciela kompozycji w Konserwatorium Muzycznym
Dom Wojciecha Żywnego – nauczyciela gry na fortepianie
Poczta Saska – Pałac Wesslów
Plac Zamkowy – obok kościoła św. Anny znajdowało się Konserwatorium Muzyczne
Powązki Stare – groby: rodziców Chopina, J. Elsnera, W. Żywnego i F. Skarbka
Łazienki Królewskie – pomnik Fryderyka Chopin, Pałac Prezydencki, Pałac Potockich, Towarzystwo
Dobroczynności, Kościół Ewangelicki, Belweder – miejsca, gdzie Fryderyk przebywał
i dawał koncerty.

JANUSZ KORCZAK JEGO ŚLADY W WARSZAWIE

1. Szpital im. Bersonów i Baumanów ul Sienna 60. Obecnie skrzyżowanie ul. Leszno i ul. Żelaznej.

2. Dom Sierot. Obecnie siedziba Polskiego Stowarzyszenia im. J Korczaka.

3. Umchlatzplatz.

4. Pomnik na cmentarzu Żydowskim (symboliczny grób)

5. Pomnik Korczaka ul. Świętokrzyska

KRYNICA ZDRÓJ – JAWORZYNKA KRYNICKA – GÓRA PARKOWA – ZIEMIA SĄDECKA – KRAKÓW

Pobyt w Krynicy rozpoczniemy od zabawy, która nazywa się QUESTING. Będzie to wyprawa odkrywców pt. „Sławni co w Krynicy mieszkali”. Spotkanie z przewodnikiem i wyjazd koleją gondolową na szczyt Jaworzyny Krynickiej, spacer do schroniska PTTK. W drodze powrotnej zejdziemy pieszo ścieżką edukacyjną do Krynicy Zdrój. Wyjście do Parku Linowego – po przeszkoleniu z zasad bezpieczeństwa, pod czujnym okiem doświadczonej kadry instruktorów, uczestnicy ruszą na różne trasy. Ciekawe przeszkody i zjazdy oraz odrobina wysiłku fizycznego i adrenaliny przyniosą wiele radości. Zwiedzanie rozpoczniemy od wjazdu koleją linowo – terenową na Górę Parkową – mieści się tam górna stacja kolejki, a także restauracja „U Babci Maliny”. Przejazd do Nowego Sącza, gdzie zobaczymy Bazylikę kolegiacką św. Małgorzaty, Ruiny zamku oraz Rynek – Centralny punkt miasta, to jeden z największych średniowiecznych placów miejskich w Polsce. Zwiedzanie Muszyny: rynek, Muzeum Regionalne „Państwa Muszyńskich”, spacer po ogrodach sensorycznych. Wyjazd do Krakowa, zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem na trasie: Wzgórze Wawelskie – Droga Królewska – Zabytkowe Kamienice – Planty – Rynek Główny – Sukiennice – Kościół Mariacki – Wieża Ratuszowa – Brama Floriańska.

GÓRY Z PIASKU I MORZE MARZEŃ – ŁEBA, SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY

Zwiedzanie z przewodnikiem zabytków Gdańska na trasie: Droga Królewska – Fontanna Neptuna – Zielona Brama. Wycieczka do Muzeum Przyrodniczego Słowińskiego Parku Narodowego. Smołdzino – Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego. Przejazd do Skansenu Kluki – wieś Kaszubska – zwiedzanie Muzeum z lokalnym przewodnikiem. Wyjazd do Rąbki, przejazd w okolicę Góry Łąckiej /największej wydmy w Polsce/. Przejazd do Sarbska do Parku Rekreacyjno–Edukacyjnego. W parku znajduje się oceanarium, gdzie zobaczyć będzie można pradawne zwierzęta żyjące w głębinach morskich, jak również muzeum rękodzieła marynistycznego. Sea Park Sarbsk to również jedyny taki obiekt komercyjny w Polsce, w którym zwiedzający będą mogli oglądać karmienie fok połączone z ich treningiem – dokładnie tak jak odbywa się to w akwariach na całym świecie. Przejazd do Torunia – zwiedzanie Torunia z przewodnikiem na trasie: Kościół Mariacki – Rynek Staromiejski (Dwór Artusa – Kościół św. Ducha – Pomnik Kopernika – Flisak) – Krzywa Wieża – Brama Mostowa.

OJCOWSKI PARK NARODOWY

Zwiedzanie ruin zamków: w Mirowie, Bobolicach i Olsztynie. Wyjazd na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego. Tam piesza wędrówka do Groty Łokietka, zwiedzanie Ruin Zamku Kazimierzowskiego, Kaplicy Na Wodzie, Źródła Miłości oraz podjazd do Zamku w Pieskowej Skale, podejście pod Maczugę Herkulesa. Zajęcia w Parku Linowym w Ogrodzieńcu / pełne zabezpieczenie spełniające normy unijne/.

„ZACZARUJ SIĘ W ŚWIĘTOKRZYSKIM”

Przejazd do Bałtowa, zwiedzanie Parku Jurajskiego w Bałtowie. W trakcie pobytu w Bałtowie zwiedzimy Park Jurajski, ZOO Safari, Oceanarium. Spotkanie z przewodnikiem piesze wejście na Św. Krzyż zwiedzanie Opactwa Benedyktynów założonego w XIIw z fundacji Bolesława III Krzywoustego. Wejście na Gołoborza. Wyjazd do Parku Iluzji i Magii w Mościskach, gdzie czekają nas atrakcje łączące naukę z zabawą. Zgłębimy tajemnicę latającego domu, przespacerujemy się lustrzanym korytarzem, zagramy partię gigantycznych szachów.

WARSZAWA – MIEJSCE SPOTKAŃ Z NAUKĄ – „ZUPA, POMPA I ODROBINA HYDRAULIKI – CZYLI KREW, SERCE I KRĄŻENIE”

Czym jest krew i z czego się składa? Jak jest zbudowane i jak pracuje nasze serce? Dlaczego należy unikać miażdżycy? Za pomocą doświadczeń przybliżamy funkcjonowanie układu krążenia. Dzieci skorzystają ze stołu multimedialnego – multimedialne urządzenie z fascynującymi aplikacjami dotykowymi. Jeden ruch dłoni dzieli nas od poznania tajemnic ludzkiego zdrowia, świata roślin, innowacyjnych tworzyw. Salon multimedialny „BayLab” to unikatowa możliwość spotkania z nauką w namacalnym, praktycznym wymiarze. W części laboratoryjnej salonu przeprowadzimy szereg doświadczeń przy wykorzystaniu sprzętu diagnostycznego i odczynników. Zbadamy zawartość witaminy C w owocach i warzywach, dowiemy się jak pracuje nasze serce, zarówno przed wysiłkiem jak i po. Młodzi badacze odkryją pod mikroskopem fascynujące szczegóły np. komórek narządów, roślin i owadów. Wnioski są proste: Poznanie przez działanie – doskonały sposób na zgłębianie wiedzy. Możliwość przeprowadzenia samodzielnie doświadczeń w prawdziwym laboratorium.

KOTLINA KŁODZKA – PRAGA – SKALNE MIASTO

Zwiedzanie z przewodnikiem Kopalni Złota w Złotym Stoku. Wyjazd z przewodnikiem na wycieczkę do Rezerwatu Szczeliniec. Wycieczka do Czech: Adrszpaskie Skalne Miasto, wrażenia ze zwiedzania skał potęgują Mały i Wielki Wodospad oraz rejsy dużymi łodziami po Skalnym Jeziorku. Zwiedzanie Pragi z przewodnikiem na trasie: Katedra św. Wita, Kaplica św. Jerzego, Most Karola, Plac Starego Miasta, Ratusz ze słynnym zegarem Orloy, Kościół św. Mikołaja. Wyjazd do Wrocławia, zwiedzanie starówki wrocławskiej.

ZIELONA SZKOŁA W BESKIDACH – WISŁA

Przejazd do Ustronia, gdzie zwiedzimy Leśny Park Niespodzianek – ścieżka przyrodniczo dydaktyczna, stacja ptaków drapieżnych, oglądanie i karmienie zwierząt. Ustroń Polana – wjazd kolejką linową na Czantorię. Przejazd do Parku Ruchomych Dinozaurów i Ogromnych Owadów w Ustroniu. Spotkanie z przewodnikiem, spacer na górę Cienków, gdzie wody Wisełek: Białej, Czarnej i Malinki łączą się w „Królową polskich rzek”. Przejazd do Istebnej, gdzie zobaczymy muzeum – dom Jana Kawuloka, Koniaków – słynący z pięknych koronek. Zwiedzanie Wisły (Park Zdrojowy, Muzeum Małysza, przejazd pod Rezydencję Prezydencką, w drodze powrotnej postój i spacer koło zapory, Skocznia Malinka). Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej – prezentacja realizacji filmów animowanych (rysunkowych) obejmuje: krótki wykład na temat animacji(ze szczególnym uwzględnieniem filmu rysunkowego), zwiedzanie pracowni animacji i malarni (skanowanie i malowanie komputerowe), pokoju zdjęć i sali do nagrań dźwięku, projekcja filmu rysunkowego (w profesjonalnym kinie).

ZAKOPANE – PIENINY

Zwiedzanie Kopalni Soli Kamiennej w Wieliczce. Wyjazd w Pieniny. Piesza wycieczka z przewodnikiem na Trzy Korony. Zajęcia w Parku Linowym. Wyjazd na baseny termalne do Białki Tatrzańskiej. Wycieczka do Zakopanego na Krupówki i na Gubałówkę. Zabawa na torze saneczkowym na Gubałówce. Wyjazd wyciągiem krzesełkowym ze Szczawnicy na Palenicę, spacer Wąwozem Homole. Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem na trasie: Brama Floriańska. – Wieża Ratuszowa – Kościół Mariacki– Sukiennice – Rynek główny – Planty – Zabytkowe Kamienice. Na zakończenie spacer po podziemiach Rynku Głównego.

SZYMBARK – PÓŁWYSEP HELSKI – ROZEWIE – MALBORK

Wyjazd do Szymbarku. Atrakcje Skansenu to: dom do góry nogami – symbol obalenia komunizmu, Najdłuższa deska świata – 36 m i 83 cm, Dom Sybiraka – drewniany dom przywieziony spod Irkucka. Wycieczka autokarowa na Półwysep Helski, zwiedzanie Helu – promenady, portu, Fokarium. Wycieczka autokarowa do Gdyni lub Łeby. Gdynia – zwiedzanie nadbrzeża, Muzeum Oceanograficznego i Akwarium Morskiego (strefy życia w morzu, świat zwierząt bezkręgowych i kręgowców Bałtyku, gatunki tropikalne), Okrętu Muzeum ORP „Błyskawica” lub „Daru Pomorza”. Przejazd do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Na obszarze około 120 hektarów mieszkają zwierzęta pochodzące ze wszystkich kontynentów. Wycieczka autokarowa do Rozewia – zwiedzanie latarni morskiej (przylądek i najdalej wysunięty punkt widokowy na północ) oraz zwiedzanie Jastrzębiej Góry. Przejazd do Malborka: zwiedzanie z przewodnikiem największej gotyckiej twierdzy w Europie, wznoszonej od 1275 roku do połowy XIV wieku.

SZYMBARK – GDAŃSK – GDYNIA – MALBORK

Wyjazd do Gdańska po drodze zwiedzimy z przewodnikiem Skansen w Szymbarku. Poza ciekawymi i ważnymi informacjami o Kaszubach ich tradycji i zwyczajach będziemy mogli zobaczyć między innymi: Dom stojący na głowie, Dom Sybiraka, Najdłuższą deskę świata, Pomnik Gryfa Pomorskiego, Bunkier Gryfa Pomorskiego Dwór Salino, Kościółek Św. Rafała Wycieczka do Gdyni i Gdańska. Gdynia – zwiedzanie nadbrzeża, Muzeum Oceanograficznego i Akwarium Morskiego (strefy życia w morzu, świat zwierząt bezkręgowych i kręgowców Bałtyku, gatunki tropikalne), Okrętu Muzeum ORP „Błyskawica” lub „Daru Pomorza”. Gdańsk – zwiedzanie Westerplatte oraz zabytków Gdańska na trasie: Droga Królewska (trasa wjazdu królów polskich do Gdańska), Brama Wyżynna, Żuraw, Targ Węglowy, Złota Brama. Długi Targ ( Fontanna Neptuna, Zielona Brama), kamieniczki. Obiadokolacja, spacer nad morze. Przejazd do Malborka: zwiedzanie z przewodnikiem największej gotyckiej twierdzy w Europie, wznoszonej od 1275 roku do połowy XIV wieku.

BUDAPESZT

“Polak, Węgier – dwa bratanki”, mówi stare przysłowie i nie można mu zarzucić braku znaczenia – od lat bowiem Polacy traktowani są na Węgrzech z typową dla Madziarów gościnnością i życzliwością. Zapraszamy Państwa do przepięknej stolicy Węgier, gdzie czardasza tańczy się popijając tokaja, gdzie gmach Parlamentu odbija się w modrym Dunaju, a kamienne lwy strzegą wjazdu na słynny Most Łańcuchowy.
Wyjazd do Murzasichle. Zabawa w Szałasie „Wieczór Góralski”. Przejazd do Budapesztu, zwiedzanie miasta z przewodnikiem na trasie Bazylika św. Stefana, Parlament, Plac Bohaterów, Park Miejski, a w nim zamek Vajdahunyad. Wizyta pod Cytadelą i Statuą Wolności, Dzielnica Ambasad, Opera Narodowa, Plac Roosevelta, Węgierska Akademia Nauk. Uczestnictwo w wieczorku węgierskim – kolacji regionalnej z typowymi węgierskimi daniami, lokalnymi winami i regionalną muzyką na żywo. Cd. zwiedzania Budapesztu: przejazd Mostem Łańcuchowym na Wzgórze Zamkowe, Zamek Królewski, Kościół Króla Macieja Korwina, baszta rybacka, kontrowersyjny hotel Hilton – nowoczesny gmach zbudowany na ruinach średniowiecznego Kolegium Jezuitów, czas wolny na słynnej ulicy Vaci. Godzinny rejs statkiem po Dunaju. Wieczorny wjazd na Wzgórze Gellerta, skąd będziemy podziwiać panoramę miasta nocą z kilku tarasów widokowych.

BIESZCZADY

Bieszczady zajmują najbardziej na południowym-wschodzie wysunięty skrawek Polski. Stanowią one część głównego łuku karpackiego i są pierwszym członem Karpat Wschodnich, zaczynających się od doliny Sanu, Osławy, Osławicy i Laborca. W granicach Polski znajduje się jedynie skrajnie zachodnia ich część, czyli Bieszczady Zachodnie przechodzące ku zachodowi (za Przeł. Łupkowską) w Beskid Niski, natomiast ku wschodowi (za Przeł. Użocką) w Bieszczady Wschodnie.
Wyjazd do Polańczyka. Wyjazd z przewodnikiem na wycieczkę „Dużą Obwodnicą Bieszczadzką”, przejazd trasą: Wetlina – Przełęcz Wyżna, piesze wyjście na Połoninę Wetlińską, gdzie znajduje się najwyżej położone w Bieszczadach schronisko PTTK (1228 m.n.p.m.), stamtąd rozciąga się wspaniała panorama okolicy z najwyższymi partiami Bieszczad. Przejazd do Polańczyka / najpiękniejszego uzdrowiska w Bieszczadach/. Godzinny rejs statkiem po jeziorze solińskim. Wieczorem przyjazd do hotelu, przygotowanie do bankietu. Bankiet „Biesiada Wiejska” z DJ. Na zakończenie wycieczki zwiedzanie Zamku w Łańcucie. Zamek jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce.

POZNAŃ – BERLIN – DREZNO

Wyjazd do Poznania, spacer z przewodnikiem po starówce poznańskiej. Przejazd do Berlina. Zwiedzanie stolicy Niemiec na trasie: Przejazd obok najdłuższego, zachowanego fragmentu berlińskiego muru oraz Molecule Man – pomnika na rzece, symbolizującego połączenie 3 dzielnic po zjednoczeniu Niemiec. Postój przy Alexanderplatz z fontanną Neptuna, Czerwonym Ratuszem, Kościołem Mariackim i górującą nad miastem Wieżą Telewizyjną – najbardziej charakterystyczną budowlą Berlina. Przejazd przez Most Zamkowy (jeden z najpiękniejszych mostów Berlina) najsłynniejszą w mieście Aleją pod Lipami w otoczeniu ambasad państw. Dzielnica Rządowa wraz z siedzibą rządu, Urzędem Kanclerskim (w nim urzęduje Angela Merkel), Pałacem Prezydenckim. Spacer na Plac Paryski do Bramy Brandenburskiej – największego symbolu Berlina, a następnie do Pomnika Holocaustu (przejście przez labirynt ponad 2700 wysokich kolumn) w pobliżu lokalizacji dawnego bunkra Hitlera (miejsca, gdzie popełnił samobójstwo). Przejazd do Drezna. Zwiedzanie kompleksu pałacowego Zwinger – Dziedziniec, Kąpielisko Nimf, Galeria Malarstwa Starych Mistrzów (Rembrandt, Rubens, Rafael, Tycjan, Canaletto, Durer i inni), Muzeum Porcelany. Plac Teatralny z Operą Sempera. Zamek Drezdeński: Skarbiec – Zielone Sklepienie, Zbrojownia, Komnata Turecka. Spacer Tarasami Brühla. Katolicki Kościół Dworski. Wyjazd do Wrocławia. Spacer po Starówce we Wrocławiu.

MAZURY

MAZURY to kraina tysiąca jezior, czystych rzek i ogromnych kompleksów leśnych. Każdy turysta znajdzie tutaj wiele możliwości uprawiania sportu, szczególnie sportów wodnych takich jak żeglarstwo czy kajakarstwo. Jest to kraina Wielkich Jezior połączonych ze sobą – w tym największe w Polsce jezioro Śniardwy.
Wyjazd do Olsztyna – zwiedzanie starówki z przewodnikiem i seans filmowy w Planetarium. Zwiedzanie Sanktuarium w Św. Lipce, następnie zwiedzimy Wilczy Szaniec byłą siedzibę Adolfa Hitlera. Przejazd do Giżycka, gdzie zwiedzimy Twierdzę Boyen. Odbędziemy godzinny rejs statkiem po jeziorach mazurskich. Po rejsie odwiedzimy wioskę indiańską – zwiedzanie wioski z przewodnikiem + ognisko + gry i zabawy indiańskie. Wyjazd do Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie oraz do Galindii. /Galindia – kraina historycznego plemienia Galindów, położona na półwyspie u ujścia rzeki Krutyni do Jeziora Bełdany. Obejmuje obszar około 20 ha w centrum Puszczy Piskiej na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

KOTLINA JELENIOGÓRSKA – PRAGA

Wyjazd do Wrocławia, zwiedzanie Wrocławia „Szlakiem legend wrocławskich”. Wyjazd na wycieczkę autokarową po Kotlinie Jeleniogórskiej. Szklarska Poręba: Wodospad Szklarki (13m wysokości), Wodospad Kamieńczyka – najwyższy wodospad po polskiej stronie Karkonoszy. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Wodospad spada trójstopniową kaskadą z wysokości 27 metrów do przepięknego wąwozu. Wizyta w Starej Chacie Walońskiej. Walończycy… Ileż to tajemnic kryje się w tym jednym słowie. Podróżnicy, poszukiwacze przygód, twardzi ludzie nie bojący się pójść w leśne ostępy, by stawić czoła Duchowi Gór i wyrwać z jego królestwa przynajmniej garść drogich kamieni. Wyjazd z przewodnikiem do Pragi. Zwiedzanie wzgórza zamkowego praskich Hradczan – Katedra Św. Wita, Zamek Królewski, Bazylika Św. Jerzego. Spacer przez Małą Stranę do Mostu Karola- jednej z głównych atrakcji Pragi. Zwiedzanie Karpacza zaczniemy od średniowiecznej drewnianej ŚWIĄTYNI WANG, która stanowi największą atrakcję Karpacza. Następnie udamy się szlakiem do Starej Polany, aby dojść do jednego z piękniejszych schronisk górskich – Schroniska Samotnia. Po krótkim odpoczynku odwiedzimy kolejne górskie schronisko – Schronisko Strzecha Akademicka. Samo schronisko powstało w 1896 rok, natomiast widoczny obecnie budynek pochodzi już z XX wieku, a dokładniej roku 1907. Po wędrówce udamy się do Parku Western City, gdzie będziemy mogli zobaczyć pokaz kowboi przedstawiający „napad na Bank”. Wyjazd w kierunku Wałbrzycha, gdzie zwiedzimy Zamek Książ. Największy na Dolnym Śląsku, trzeci pod względem wielkości w Polsce i jeden z największych w Europie zamek zwany Perłą Dolnego Śląska.

KIELCE – LUBLIN – MAJDANEK – SANDOMIERZ

Wyjazd do Kielc, zwiedzanie miasta oraz wizyta w Parku Linowym. Park Linowy to miejsce, gdzie samotni poszukiwacze adrenaliny, znajdą moc atrakcji i niezwykłych wrażeń! Wyjazd do Lublina. Lublin jest największym polskim miastem na wschód od Wisły. Podczas spaceru po Lublinie zwiedzimy Stare Miasto z imponującą Bramą Krakowską, wzniesioną w XIV stuleciu, ratusz miejski oraz kościół i klasztor dominikanów z XIII stulecia, będący obecnie mieszanką różnych stylów architektonicznych. Jednym z najważniejszych zabytków Lublina jest katedra wraz z zakrystią i skarbcem oraz jedyne w swoim rodzaju bizantyjsko-ruskie freski w kaplicy Św. Trójcy, usytuowanej w obrębie murów lubelskiego zamku. Następnie zwiedzimy z przewodnikiem Obóz Zagłady w Majdanku. Na częściowo zachowanym terenie byłego obozu koncentracyjnego znajduje się 70 obiektów historycznych z lat 1941-1944 usytuowanych w dawnej części administracyjnej obozu. Wyjazd na wycieczkę do Sandomierza. W programie wycieczki zwiedzanie z przewodnikiem na trasie: Podziemna Trasa Turystyczna, Brama Opatowska, Katedra, Kościół św. Jakuba, Ucho igielne, dziedziniec zamkowy, Rynek, Stare Miasto, zabytkowe uliczki.

GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

Kielce, Jaskinia Raj, ruiny zamku w Chęcinach. Nowa Słupia: przejście Drogą Królewską na Łysą Górę, Sanktuarium oraz Muzeum Przyrodniczego Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

GIŻYCKO – GIERŁOŻ – KĘTRZYN – ŚW. LIPKA – RESZEL

Giżycko: port jachtowy, zwiedzanie twierdzy Boyen, wioska indiańska i rezerwat żubrów, rejs statkiem. Gierłoż: kwatera Hitlera, Kętrzyn: zwiedzanie kościoła św. Jerzego, Św. Lipka – zwiedzanie Bazyliki.

OJCOWSKI PARK NARODOWY – KRAKÓW – WIELICZKA

Ojcowski Park Narodowy: Maczuga Herkulesa, Pieskowa Skała: zamek z zewnątrz, Ojców: Ruiny Zamku, Kaplica na Wodzie, Źródła miłości, Jaskinia Łokietka. Kraków: Wzgórze Wawelskie, Katedra, Planty, Rynek Główny, Sukiennice, Kościół Mariacki. Wieliczka: Kopalnia Soli.

AUGUSTÓW – SUWALSZCZYZNA – BIEBRZAŃSKI PARK NARODOWY

Augustów: Rejs statkiem (śluzowanie). Suwalszczyzna: Studzieniczna, Przewięź, Giby, Sejny, Wigry, Suwałki, Stańczyki, Smolniki, Biebrzański Park Narodowy i Muzeum Twierdzy Osowiec.

GDAŃSK – GDYNIA – SOPOT – MALBORK

Gdańsk: Droga Królewska, Brama Wyżynna, Żuraw, Targ Węglowy, Wielka Zbrojownia, Złota Brama. Długi Targ ( Fontanna Neptuna, Zielona Brama), Kamieniczki, Kościół Mariacki, Westerplatte. Gdynia: Muzeum Oceanograficzne, Okręt Muzeum ORP Błyskawica, rejs statkiem po porcie. Malbork – Zamek Krzyżacki.

BERLIN – TROPIKALNA WYSPA

Zwiedzanie stolicy Niemiec – słynny Dworzec Zoo i brama Ogrodu Zoologicznego, Kolumna Zwycięstwa, Kurfürstendamm – reprezentacyjna aleja zachodniej części miasta, Reichstag – siedziba parlamentu RFN, Brama Brandenburska – symbol Pokoju i Wolności Zjednoczonych Niemiec, słynna aleja Unter den Linden, fragmenty Muru Berlińskiego, najsłynniejszy plac miasta – Alexanderplatz ze słynną na cały świat Wieżą Telewizyjną, Plac Poczdamski (Potsdamer Platz). Tropical Islands. Największa w Europie tropikalna wyspa. W Tropical Islands czeka na Was świat pełen egzotyki. Spacery po plaży Morza Południowego, ekspedycja po Lesie Tropikalnym, wiele atrakcji i zabaw, rozkosze kulinarne.

KOTLINA JELENIOGÓRSKA – KARPACZ

Ścięgny: Western City. Szklarska Poręba: wodospad Szklarki, Muzeum Ziemi, Wodospad Kamieńczyk, Chojnik ruiny zamku. Karpacz: Śnieżka, Kowary: Kopalna uranu lub Wrocław (Ostrów Tumski, Stare Miasto, Rynek, Ratusz).

KRAKÓW – DOLINA KOŚCIELISKA – ZAKOPANE

Kraków: Wzgórze Wawelskie, Droga Królewska, Rynek Główny, Sukiennice, Kościół Mariacki. Zakopane: Dolina Chochołowska, Dolina Kościeliska – Jaskinia Mroźna, Krzeptówki, Krupówki, Gubałówka, Butorowy Wierch.

KRAKÓW – ZAKOPANE – WIELICZKA

Kraków: Wzgórze Wawelskie, Droga Królewska, Rynek Główny, Sukiennice, Kościół Mariacki. Dolina Kościeliska – Jaskinia Mroźna, Krzeptówki, Krupówki Butorowy Wierch, Gubałówka. Wieliczka: Kopalnia Soli.

GDAŃSK – GDYNIA – PÓŁWYSEP HELSKI – MALBORK

Gdańsk: Droga Królewska, Żuraw, Targ Węglowy, Złota Brama. Długi Targ, Kościół Mariacki, Westerplatte. Gdynia: Muzeum Oceanografi czne, Okręt Muzeum ORP Błyskawica, rejs statkiem. Hel: Fokarium, port. Rozewie – latarnia morska, wybrzeże klifowe, Malbork: Zamek Krzyżacki.

GDAŃSK – GDYNIA – HEL – ŁEBA – MALBORK

Gdańsk: Droga Królewska, Żuraw, Targ Węglowy, Złota Brama, Westerplatte. Mierzeja Helska: latarnia morska na Rozewiu. Hel: promenada i port, Fokarium. Gdynia: Muzeum Oceanograficzne, Okręt Muzeum ORP Błyskawica, rejs statkiem. Łeba: Góra Łącka. Malbork: Zamek Krzyżacki.

SZKLARSKA PORĘBA – ŚNIEŻKA – WROCŁAW

Ścięgny: „Western City”. Szklarska Poręba: Wodospad Szklarki, Muzeum Ziemi, Wodospad Kamieńczyk, Chojnik – ruiny zamku. Kowary: Kopalnia Uranu. Karpacz: Śnieżka, Kościółek Wang. Wrocław: Ostrów Tumski, Stare Miasto, Rynek, Ratusz.

KOTLINA KŁODZKA

Kłodzko: Stare Miasto. Kudowa Zdrój: Park Zdrojowy, Altana Miłości, Kaplica Czaszek. Duszniki Zdrój: schronisko „Pod Muflonem”, Park Zdrojowy, Pijalnia Wód, Teatr Zdrojowy, Muzeum Papiernictwa. Lądek Zdrój, Kletno – Jaskinia Niedźwiedzia. Rezerwat „Błędne Skały”, rezerwat „Szczeliniec Wielki”. Wambierzyce: Bazylika. Złoty Stok – Kopalnia Złota.

KRAKÓW – ZAWOJA – ZAKOPANE – WIELICZKA

Kraków: Wzgórze Wawelskie, Droga Królewska, Rynek Główny, Sukiennice, Kościół Mariacki. Muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego, Hala Barankowa. Zakopane: Krupówki, Butorowy Wierch, Gubałówka. Babia Góra „Królowej Beskidów. Wieliczka: Kopalnia Soli.

KRAKÓW – ZAKOPANE – WIELICZKA

Kraków: Wzgórze Wawelskie, Droga Królewska, Rynek Główny, Sukiennice. Zakopane: Dolina Kościeliska – jaskinia Mroźna, Krzeptówki, Morskie Oko. Gubałówka, Butorowy Wierch. Wieliczka: Kopalnia Soli.

KRAKÓW – ZAKOPANE – PIENINY – WIELICZKA

Kraków: Wzgórze Wawelskie, Katedra, Droga Królewska, Sukiennice, Kościół Mariacki, Rynek Główny. Morskie Oko, Krzeptówki, Szczawnica, Zamek w Niedzicy, Zapory w Czorsztynie, wąwóz Homole. Dolina Strążyska (wodospad Siklawica). Butorowy Wierch, Gubałówka. Wieliczka: Kopalnia Soli.

PARYŻ – DISNEYLAND – BRUKSELA

Paryż: wyspa La Cité, Katedra Notre – Dame, Pałac Sprawiedliwości, Święta Kaplica, Conciergerie, Pantheon, „Francja w miniaturze”. Muzeum perfum – Fragonard. Park – Disneyland Paris. Bruksela: Grand Place, Pałac Królewski, Katedrę św. Michała, Manneken Pis.

PARYŻ – DISNEYLAND

Paryż: Wyspy La Cite, Katedra Notre Dame, Pałac Sprawiedliwości, Conciergerie, wyspa Św. Ludwika, Sorbona, Pantheon, Montmarte, Bazylika Sacre Coeur, Plac du Tertre, Muzeum Perfum Fragonard, rue de la Paix, Wieża Eiffel’a. Park – Disneyland.

BRATYSŁAWA – WIEDEŃ

Bratysława: Wzgórze Zamkowe, Katedra św. Marcina, Stare Miasto, Pałac Prymasowski. Wiedeń: Hundertwasserhaus, Katedra, Prater, św. Stefana, Hofburg, Belweder, Ring Strasse, Parlament, Opera.

BUDAPESZT – WIEDEŃ – PRAGA

Budapeszt: Plac Bohaterów, Bazylika św. Stefana, Parlament, Wzgórze Zamkowe, Stare Miasto, Kościół św. Macieja, Wzgórze Gelerta, Baszta Rybacka, Most Łańcuchowy, ulica Vaci. Wiedeń: Kahlenberg, Parlament, Ratusz, Teatr Dworski, Hofburg, Katedra św. Stefana, Dom Hundertwassera.Praga: Hradczany, Zamek, Złota Uliczka, Mała Strana, Most Karola, Plac Wacława.

WILNO – AUGUSTÓW – SUWALSZCZYZNA

Wilno: Góra Trzech Krzyży, Cmentarz na Rossie, Stare Miasto, Muzeum Adama Mickiewicza. Suwalszczyzna: Studzieniczna, Przewięź, Sejny, Wigry, Suwałki, Stańczyki, Smolniki, Wiżajny. Augustów: rejs statkiem.

PIELGRZYMKA KU CZCI OJCA ŚW. JANA PAWŁA II

Asyż: Bazylika św. Franciszka z kryptą. Watykan: oddanie czci przy grobie Naszego Ojca Świętego Jana Pawła II. Zwiedzanie muzeum Watykańskiego wraz z kaplicą Sykstyńską, Bazyliki Św. Piotra. Rzym: Bazylika św. Jana na Lateranie, Schody Świętych, Bazylika Santa Maria Maggiore oraz kościół San Pietro in Vincoli, Fontanna Di Trevi, schody Hiszpańskie, Koloseum, Forum Romanum i Kapitol. Wenecja.

BAWARIA W ALPEJSKIEJ KRAINIE BAŚNIOWYCH ZAMKÓW

Monachium: Allianz Arena, Frauenkirche: Nowy i Stary Ratusz, wjazd na Olympiaturm: wieżę olimpijską. Jezioro Plansee, Linderhof, Ettal, Masyw Zugspitze (2965 m n.p.m.), jezioro Eibsee, Garmisch-Partenkirchen, Jezioro Bodenskie, Meersburg, Füssen, Zamki Hohenschwangau i Neuschwanstein, Marienbrücke, Marktl am Inn.

PARYŻ – STOLICA KULTURY, SZTUKI I MIŁOŚCI

Wizyta w Paryżu to niecodzienne przeżycie, najczęściej odwiedzane przez turystów miasto jest jednocześnie centrum światowej sztuki, mody, kultury i nauki. To w tutejszych muzeach wystawia się najcenniejsze eksponaty. W Paryżu znajdują się też najznakomitsze atrakcje turystyczne, butiki, sklepy, znakomite restauracje i świat pełen blichtru. Ale wystarczy zejść z utartych ścieżek, aby odkryć wąskie uliczki pełne romantycznej atmosfery, kafejki i parki.
Zwiedzanie Paryża rozpoczniemy od wjazdu na Wieżę Eiffel’a. wjedziemy na III poziom. Popatrzymy na Pola Marsowe, słynną Szkołę Wojskową, Plac Trocadero, Plac Warszawy, Pałac Chaillot. Następnie zobaczymy Łuk Triumfalny, wieńczący Pola Elizejskie. Pojedziemy do dzielnicy La Defense, gdzie zobaczymy Wielki Łuk oraz paryskie “drapacze chmur”. Następnie odwiedzimy Luwr. Wyspa la Cité, zobaczymy m.in. katedrę Notre Dame, Pałac Sprawiedliwości, perłę sztuki gotyckiej – Świętą Kaplicę, Conciergerie. Następnie udamy się do Dzielnicy Łacińskiej gdzie zobaczymy Sorbonę – najstarszy europejski uniwersytet oraz Pantheon, w którym spoczęły prochy naszej rodaczki Marii Skłodowskiej-Curie oraz najwybitniejszych Francuzów m.in. Voltaire, Zoli, Hugo. Wieczorny Rejs po Sekwanie. Następnie zwiedzimy okolice starej Opery Garnier w centrum paryskiej elegancji. Przejdziemy na Plac Vendôme, gdzie zobaczymy hotel Ritz i dom, w którym mieszkał Fryderyk Chopin. Zatrzymamy się przy Placu Alma, gdzie zobaczymy wzniesiony przez Francuzów okazały pomnik Adama Mickiewicza. W Muzeum Perfum Fragonard zapoznamy się z historią i produkcją francuskich perfum. Następnie odwiedzimy legendarną dzielnicę cyganerii artystycznej – Montmartre, położoną na wzgórzu o tej samej nazwie. Zobaczymy m.in. górującą nad miastem Bazylikę Sacré Coeur.

ZIMOWISKA

Murzasichle – spokojna, górska miejscowość położona niedaleko Zakopanego – stolicy polskich gór w pięknej dolinie Porańca, gdzie bierze swój początek rzeka Biały Dunajec.

Poronin – miejscowość wypoczynkowa na podhalu, na pogórzu Spisko – Gubałowskim 3 km od Zakopanego z widokiem na malowniczo ośnieżone Tatry.

Małe Ciche to jedna z najmniejszych osad na Podhalu, położona w dolinie wśród podtatrzańskich lasów. Do niedawna miejscowość przyciągała głównie amatorów letniego wypoczynku. Dziś Małe Ciche jest również miejscem spędzania zimowych ferii, gdzie w odróżnieniu od większych kurortów tatrzańskich można w ciszy i spokoju delektować się urokami zimowych krajobrazów.

Zakopane – stolica polskich gór w pięknej dolinie Gubałówki i pasma Tatr Wysokich.

Zostaw Ocenę

Propozycje Tras Wycieczkowych
5 (100%) 2 oceny
Wybierz język: ArabicChinese (Simplified)EnglishFrenchGermanPolishPortugueseRussianSpanish