Jakie potrawy dla gości hotelowych ?

Browse By

Tradycyjna polska kuchnia charakteryzuje się obfitością mięsa i różnego rodzaju potraw mącznych, wykorzystaniem typowych dla klimatu umiarkowanego roślin bulwowych (ziemniak, burak itp.) oraz stosowaniem dużej ilości przypraw, szczególnie pieprzu, chrzanu, gałki muszkatołowej czy jałowca. Najpopularniejszym napojem nadal jest czarna herbata, ostatnio wypierana jednak przez typową dla zachodniej Europy kawę. Do tradycyjnych polskich trunków należą natomiast piwo, miód pitny i wódka.

Jedną z najbardziej charakterystycznych potraw są pierogi. W małej sakiewce z pszennego ciasta umieszcza się różnego rodzaju nadzienia, z których najpopularniejsze są: mięso mielone, kapusta z grzybami  oraz smakowicie doprawiona masa z ziemniaków i białego sera. Pierogi gotuje się w wodzie i podaje polane masłem, bądź odsmażane ze skwarkami.

Poza tym, popularnością cieszą się różnego rodzaju kotlety i gulasze z drobiu, wieprzowiny oraz wołowiny z dodatkiem ziemniaków i innych warzyw, ryby słodkowodne a także placki ziemniaczane, kluski i kasze z sosem czy naleśniki. Dawniej na stołach szlacheckich bardzo często pojawiała się dziczyzna, którą nadal można jeść w dobrych restauracjach w całym kraju.

Typowy obiad składa się z zupy, dania głównego i deseru (zazwyczaj jest nim ciasto).

Spośród wielu popularnych polskich zup, takich jak żurek, rosół z makaronem, grzybowa, pomidorowa, kapuśniak czy szczawiowa, największą międzynarodową sławą cieszy się barszcz czerwony, czyli wywar z czerwonych buraków o kwaskowo-korzennym smaku.

W wydaniu świątecznym, podaje się go z małymi pierożkami z nadzieniem mięsno-grzybowym.

Częścią polskiego dziedzictwa kulturowego jest szacunek dla chleba. Polskie pieczywo to coś więcej niż kolejny produkt o wspaniałym smaku. Być w Polsce i nie spróbować polskiego, pachnącego, wypiekanego tradycyjnymi metodami chleba to jak być we Francji i nie skosztować sera czy wina.

Trzeba także wspomnieć, że Polska jest królestwem słodkich ciast, których różnorodność może przyprawić o zawrót głowy. Najbardziej charakterystyczne są: makowce, serniki, pierniki i szarlotki – wszystkie z dodatkiem rodzynek, skórki pomarańczowej i korzennych przypraw.

hotele gastronomia

A jakie  są najpopularniejsze Dania obiadowe w Polsce zdaniem Naukowców ?

Niemal 50 proc. Polaków na obiad je mięso, a 42 proc. ziemniaki. Po kasze sięga zaledwie około 2 proc. z nas, zaś po rybę wciąż niecałe 4 proc. Na śniadanie ponad 84 proc. wybiera pieczywo, a tylko 4 proc. zupę mleczną – wynika z badania polskich naukowców.

Naukowcy z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN – w badaniu finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki – przyjrzeli się zwyczajom żywieniowym Polaków. Sprawdzali, co jemy, o jakich porach, na ile poszczególne grupy społeczne różnią się pod względem jedzonych potraw.

Jak się okazało, podstawę obiadu dla 48 proc. Polaków stanowi mięso, ale jedynie niecałe 4 proc. z nas sięga po rybę. Na ogół – dla 42 proc. – dodatkiem do obiadu są ziemniaki, znacznie rzadziej ryż (prawie 4 proc.), frytki (1,5 proc.) i kasze (około 2 proc.). 34 proc. z nas na obiad sięga po warzywa niegotowane, surówkę, sałatkę, a po warzywa gotowane i pieczone 16 proc. Polacy rzadko jedzą kebab, pizzę, hamburgery, owoce morza, tarty. Dla każdej z tych potraw odsetki nie przekraczają 1 proc. Prawie 40 proc. osób na obiad jada zupę.

Zdecydowana większość Polaków – ponad 84 proc. – do swojego śniadaniowego jadłospisu włącza pieczywo. Spośród tych z nas, którzy jedzą poranny posiłek, prawie połowa zjada wędliny – ponad 46 proc. Sery – żółte, owcze, kozie i dojrzewające – do swojego śniadaniowego menu włącza 16,7 proc. Polaków; ser twarogowy, serki homogenizowane blisko 14 proc., a jaja 8 proc.

Okazuje się, że postrzegane jako typowe potrawy śniadaniowe: zupa mleczna i płatki nie są wcale tak częste w porannym jadłospisie. Na tę pierwszą decydowało się niecałe 4 proc. badanych, na płatki tylko 5 proc. 26 proc. osób zadeklarowało, że do śniadania jada warzywa, blisko 5 proc. decyduje się na śniadania na słodko, włączając do nich dżem czy miód. Bardzo podobnie wygląda nasze menu na kolację.

Na pytanie, jakiego rodzaju potrawy lubimy, aż 60 proc. kobiet i blisko 65 proc. mężczyzn odpowiada, że “tradycyjnie polskie”. Kobiety wolą potrawy zawierające dużą ilość warzyw: blisko 60 proc., przy zaledwie 35 proc. mężczyzn; lekkie i niezbyt kaloryczne: ponad 30 proc. kobiet, przy blisko 15 proc. mężczyzn. Za to mężczyźni wybierają częściej potrawy mięsne: ponad 70 proc., przy niecałych 50 proc. kobiet; o wyrazistym smaku: blisko 40 proc. mężczyzn przy blisko 25 proc. kobiet.

“W społeczeństwie polskim nie rysują się wyraźne podziały klasowe we względu na jedzenie wszystkich potraw, ale w przypadku niektórych takie podziały istnieją. Klasa średnia (reprezentanci wyższych kadr kierowniczych i specjalistów, pracownicy umysłowi i właściciele) rzadziej jedzą mięsa i zupy kojarzone ze zwyczajami robotników i chłopów, natomiast przypisują większe znaczenie potrawom mlecznym, płatkom śniadaniowym i serom” – wyjaśniają autorzy badania: prof. Henryk Domański, dr Zbigniew Karpiński, dr Dariusz Przybysz i dr Justyna Straczuk z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

Jedzenie zup deklaruje ponad 46 proc. rolników, a blisko 35 proc. właścicieli małych firm – najmniej spośród wszystkich grup. Serki twarogowe i homogenizowane największą popularnością cieszą się wśród wyższej kadry kierowniczej i inteligencji (ponad 31 proc. wskazań), a najmniejszą wśród robotników wykwalifikowanych (blisko 17 proc.). Jogurt, kefir, maślanka i mleko cieszą się popularnością 18 proc. pracowników umysłowych i zaledwie 8 proc. rolników.

Prawie wszyscy respondenci deklarowali, że choć raz w życiu jedli potrawy tradycyjne takie jak: kaszanka, sałatka jarzynowa z majonezem czy kopytka. Ich jedzenie zadeklarowało ponad 90 proc. przedstawicieli każdej z grup społeczno-zawodowych. Nieco inaczej wygląda sytuacja z potrawami zagranicznymi czy egzotycznymi. Zjedzenie carpaccio – choć raz w życiu – deklaruje ponad 52 proc. wyższej kadry kierowniczej i inteligencji, ale tylko ponad 9 proc. rolników. Mule smakowało ponad 27 proc. kadry kierowniczej i 1,5 proc. spośród rolników. Podobnie sytuacja wygląda z kaszą kuskus, której próbowało ponad 63 proc. kadry kierowniczej i inteligencji, a tylko 14 proc. rolników.

Badanie przeprowadzono w czerwcu i lipcu oraz jesienią 2013 roku na osobach powyżej 15. roku życia. Objęto nim ponad 2,3 tys. osób. Zrealizowano je w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki “Wzory jedzenia, style życia a stratyfikacja społeczna: perspektywa porównawcza”, którym kierował prof. Henryk Domański.(pap,gov)

Zostaw Ocenę
Jakie potrawy dla gości hotelowych ?
5 (100%) 5 oceny

Wybierz język: ArabicChinese (Simplified)EnglishFrenchGermanPolishPortugueseRussianSpanish

Jakie potrawy dla gości hotelowych ?

czas czytania: 4 min
0