Z pewnością osoby niepełnosprawne podróżowałyby częściej, ale nieprzystosowane środki transportów uniemożliwiają im to, a jeżeli coś jest dostosowane, to ceny zabijają. Jak się widzi ta kwestia do podróżowania pociągiem? Prawdą jest, że większość pociągów nie jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, ale też nie jest niemożliwe podróżowanie, ponieważ jak to się mówi dla chcącego nic trudnego. Oczywiście w ostatnim czasie wiele się zmieniło, gdyż w Polsce pojawiły się pociągi typu Pendolino, które w odróżnieniu od tych zwykłych pociągów są dużo lepiej dostosowane do przewozu ON. Przyjrzymy się jednak tym zwykłym pociągom. Otóż sprawa prezentuje się tak, że planowaną podróż trzeba zgłosić z co najmniej 48-godzinnym wyprzedzeniem. Można to zrobić dzwoniąc na infolinię PKP lub napisać maila. W takim wniosku trzeba podać datę podróży, relację (czyli stacja początkująca, kończąca i w razie potrzeby przesiadkowa), godzinę przyjazdu jak i odjazdu, dane kontaktowe czyli imię oraz nazwisko, telefon kontaktowy, numer wagonu i miejsca (jeżeli jest obowiązkowa rezerwacja miejsc), także wspomnieć na jakich stacjach niepełnosprawny będzie potrzebował pomocy. Dobrze byłoby podać rodzaj niepełnosprawności i czy taka osoba będzie jechała sama czy też z opiekunem lub psem przewodnikiem, a także podać informacje o bagażu. Najlepiej napisać czy też powiedzieć o wszystkim co może być istotne. Często jest tak, że pisząc maila, podróżujący od razu uzyska odpowiedź, a także porady skąd warto wyjechać i czy toalety są dostosowane. Trzeba podkreślić, że większość pociągów posiada podesty, pomosty, a te nowe nawet windy czy też wysuwane pochylnie. Więc można śmiało powiedzieć, że PKP coraz bardziej otwiera się na potrzeby osób z niepełnosprawnością.

Teraz warto przyjrzeć się pociągom Pendolino. Jak one są przygotowane na niepełnosprawnych podróżników? W roku 2013 z inicjatywy Fundacji Zero Barier wykonano test pociągom Pendolino. Testowały go osoby niepełnosprawne z rozmaitymi typami dysfunkcji. W trakcie testu okazało się, że w wagonie dla ON, w którym dwa miejsca były przeznaczone dla „wózkowiczów”, wejście jest szerokie oraz wyposażone w przenośnik , również korytarz i łazienka były przestronne. Dodatkowo w Pendolino znajdowały się przyciski przywołujące obsługę, oznaczone miejsca alfabetem Braille’a. W tym teście głównie brały udział osoby poruszające się na wózkach oraz osoby niewidome, którym towarzyszyły psy przewodnicy. Test był pozytywny. Dało to większą szansę osobom niepełnosprawnym na samodzielne podróżowanie. Oczywiście w takiej sytuacji dobrze jest poinformować 48 godzin wcześniej personel PKP, że osoba niepełnosprawna będzie podróżowała, podobnie jak przy zwykłych pociągach. Poza tym Intercity zakupiło znane z linii lotniczych krzesełka transportowe, które są doskonałym ułatwieniem dla osób poruszających się o kulach czy też mających inne dysfunkcje ruchowe. Poza tym PKP ze wszystkich sił stara się przeszkalać swoich pracowników. W związku z tym personel odbywa podstawowe kursy z języka migowego czy też jest uczony jak udzielić pomocy osobom na wózkach itp. Ponad to koleje Intercity posiadają ulgi dla osób niepełnosprawnych. Takim sposobem przejazd może być dużo tańszy. Myślę, że PKP z miesiąca na miesiąc rozwija się coraz bardziej na rzecz osób
z niepełnosprawnością. Z czasem podróżujący nie będą martwili się o to czy dadzą radę wsiąść do pociągu itp.

Podsumowując podróż pociągiem nie musi być taka straszna, jaka może się wydawać na samym początku. Wcześniejsze powiadomienie o naszej podróży pozwoli nam na komfortowe dostanie się do pociągu z pomocą osób do tego upoważnionych. Kończąc artykuł hasło „podróż pociągami stoi otworem dla osób niepełnosprawnych” staje się coraz bliższe wszystkim podróżującym z dysfunkcjami.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *